Akcja szczepienia lisów odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią.

Akcja szczepienia lisów. Uwaga na szczepionki w postaci brązowych krążków!

Region11.09.2019, 11:53

W dniach 18-27 września na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi - polami, łąkami, czy ogródkami działkowymi. Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. 

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić na miejscu. Zapach człowieka pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Sama przynęta w której znajduje się kapsułka ze szczepionką nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale w przypadku otwarcia kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy od razu umyć wodą i mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Co ważne, przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

W sumie na terenie województwa śląskiego podczas jesiennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146 320 dawek szczepionki, tj. 20 dawek szczepionki na 1 km2. Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Do zaszczepienia dochodzi podczas zjedzenia przynęty przez lisa i przegryzienia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

(źródło: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiat)

ar

T G+ F

Zobacz także

Akcja szczepienia lisów
Akcja szczepienia lisów
Akcja szczepienia lisów
Akcja szczepienia lisów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18