Fot. pexels.pl

Art. spons. Jeansy męskie. Historia ubioru

Kraj06.03.2020, 17:20

Czy można wyobrazić sobie współczesną modę bez... jeansów? Oczywiście, że nie! Te najpopularniejsze spodnie świata muszą mieć swoją niesamowitą historię. Poznaj ją z naszym artykułem i dowiedz się, dlaczego dżinsy męskie nie mają konkurencji wśród innych spodni dla mężczyzn!

Jak to się wszystko zaczęło?

Początków jeansów dla mężczyzn można doszukiwać się w XIX wieku, a ich ówczesną grupą docelową byli... poszukiwacze złota z USA (tamtejsi robotnicy). Potrzebowali odzieży, która będzie mocna, nierozerwalna i po prostu odpowiednia na długie, dalekie wyprawy. Takie spodnie wynalazł dla nich Levi Strauss – młody biznesmen niemieckiego pochodzenia. W 1873 r., wraz ze swoim wspólnikiem Jacobem Davisem, opatentował spodnie zrobione z jeansu.

Jeansy męskie – z wykopalisk do świata kina 

Hollywood, lata 30. To czas popularyzacji westernów i wizerunku kowboja, który ubrany był oczywiście w... dżinsy. Spodnie jeansowe dla mężczyzn miał na sobie Marlon Brando w filmie Dziki (1953 r.). Jednak prawdziwą rewolucję w tej kwestii zrobił James Dean w filmie „Buntownik bez powodu” (1955 r.) Każdy młody człowiek opisujący siebie jako wolny i niezależny miał już potem swoją parę. Jeansy męskie nie tylko dla gwiazd kina znajdziesz na stronie sklepu Denley.

Dżinsy w różnych subkulturach

W latach kolejnych, czyli 60, jeansy cieszyły się popularnością wśród hipisów. Ich ulubionym modelem były te z rozszerzanymi nogawkami przy dole. Co ciekawe, ten krój spopularyzował muzyk Beatelsów – John Lennon! Inne modele dotyczyły różnych subkultur, np. skinheadzi nosili te z prostymi nogawkami na całej długości, a punkowcy – obcisłe rurki (czyli dzisiejsze jeansy męskie slim).

Dżinsy męskie w kulturze masowej

Spodnie dżinsowe pojawiły się też w modzie masowej w latach 70. Na początku zakładali je  przedstawiciele klas średnich w Stanach Zjednoczonych i w Europie W latach 90. na rynku pojawiły się dżinsy męskie w stylu baggy, czyli z opuszczonym krokiem i o luźnym fasonie. Wkrótce ten fason spodni stał się charakterystycznym ubiorem subkultury skejtów.

Spodnie jeansowe dla mężczyzn? Nie tylko!

Choć mówimy ciągle o spodniach jeansowych dla mężczyzn, to należy dodać, że bardzo szybko ten element garderoby zagościł też w damskiej szafie. W 1930 r. amerykański magazyn Vogue opublikował reklamę przedstawiającą dwie kobiety wystylizowane na kowbojki. Oczywiście miały na sobie dżinsy. Dziś już trudno wyobrazić sobie zarówno damską, jak i męską szafę bez chociaż jednej pary dżinsów!

Dżinsy we współczesnym świecie

Dziś spodnie jeansowe są wszędzie: na co dzień, w biurze, a nawet na specjalne okazje. Dżinsy zawsze będą aktualne i nigdy nie wyjdą z mody. Są bezpieczną opcją ubioru, a dzięki ogromnej liczbie fasonów, krojów i stylów każdy znajdzie idealną parę (albo pary) dla siebie. Obecnie z dżinsu produkuje się nie tylko spodnie, ale także koszule, kurtki, czapki czy torebki.

Najpopularniejsze rodzaje jeansów męskich

Jeansy dla mężczyzn, podobnie jak te dla kobiet, mają wiele nazw związanych z ich krojem. Jeansy slim fit – męskie rurki – to nic innego, jak obcisłe, przylegające do ciała spodnie z wąskimi nogawkami. Klasycznym i najbardziej powszechnym krojem jest regular, czyli dżinsy z prostymi nogawkami na całej długości. Natomiast spodnie z rozszerzonymi na dole nogawkami to tzw. bootcut. Ważną częścią mody męskiej są też dżinsy z zakładkami, które charakteryzują się luźniejszym krojem. Ten rodzaj spodni polecany jest do sytuacji biznesowo-oficjalnych.

Jaka jest Twoja ulubiona para dżinsów?

T G+ F

Zobacz także

Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
SQL: 16