Japończycy bliżej elektrowni w Woli

10.04.2014, 09:12

Wola

Jak informuje portal górniczy nettg.pl, zarząd Kompanii Węglowej zgodził się, by międzynarodowa grupa z siedzibą w Tokio Mitsui & Co Ltd otrzymała prawo na wyłączność, do 30 czerwca 2014 r., na prowadzenie negocjacji ws. finansowania, budowy oraz eksploatacji Elektrowni Czeczott w Woli.


- Przypomnę, że Kompania Węglowa wniesie do spółki celowej nieruchomości, pieniądze na zbudowanie elektrowni wyłoży inwestor zewnętrzny. Inwestycją zainteresowane są: Samsung C & T Corporation i Chin z Korei Południowej - Sepco Elektric Power Construction Corporation z Chin oraz Mitsui & Co Ltd z Japonii. Prowadzenie negocjacji na wyłączność oznacza, że do 30 czerwca Kompania Węglowa, jako przyszły mniejszościowy udziałowiec spółki, nie będzie rozmawiała z dwoma konkurentami japońskiej firmy - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii.
Rozmowy tylko z Japończykami
- Jeżeli strony osiągną porozumienie, to jego rezultatem będzie podpisanie umowy o współpracy. To będzie krok do utworzenia spółki celowej. Jeśli byłoby tak, że nie udałoby się osiągnąć porozumienia, to wówczas wznowilibyśmy negocjacje z konkurentami Mitsui & Co Ltd. - przyznaje rzecznik.

Szacuje się, że budowa niskoemisyjnej i wysokosprawnej energetycznie elektrowni o mocy 1000 MW potrwałaby ok. 5 lat. Zakład mógłby ruszyć z produkcją w roku 2020. Dostawcą węgla dla niego byłaby Kompania Węglowa.

- Spodziewamy się, że wkrótce zostanie wydana decyzja środowiskowa. Spółka celowa mogłaby być więc utworzona do końca tego roku - dodał rzecznik Kompanii Węglowej.

Przy budowie Elektrowni Czeczott pracowałoby ok. 3 tys. ludzi. Później zakład obsługiwałaby 300-osobowa załoga.

Jeszcze jedne konsultacje
Tymczasem ogłoszone zostały drugie konsultacje społeczne w ramach oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa Elektrowni Czeczott w Woli (blok energetyczny o mocy około 900 – 1000 MWe)”.

W związku z tym wójt gminy Miedźna zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym. Odbędzie się w środę, 16 kwietnia w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Woli przy ul. Pszczyńskiej 110. Początek o godz. 17.00.

nettg.pl, UG Miedźna

pako

T G+ F

Zobacz także

Co wiadomo w sprawie elektrowni w Woli?
Co wiadomo w sprawie elektrowni w Woli?
Nie będzie elektrowni w Woli
Nie będzie elektrowni w Woli
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18