Jak pokonać smog i sprawić, że powietrze będzie czystsze? Swoje pomysły ma kampania

Jak walczyć ze smogiem? Kampania „Nie Dokarmiaj Smoga” ma konkretne pomysły

Pszczyna05.02.2019, 10:38

Kampania obywatelska „Nie Dokarmiaj Smoga” wspólnie z grupą Rowerowa Pszczyna przygotowała wnioski, których wdrożenie ma przyczynić się do ochrony mieszkańców przed skutkami zanieczyszczenia powietrza oraz do poprawy jego jakości.

Wnioski inicjatorzy kampanii „Nie Dokarmiaj Smoga” złożyli 16 stycznia do Rady Miejskiej w Pszczynie. W obszernym dokumencie zawarli postulaty dotyczące poprawy jakości powietrza w gminie.

„Napisaliśmy wniosek do Rady Miejskiej w Pszczynie, gdyż uważamy, że działania burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola w zakresie likwidacji niskiej emisji są niewystarczające, natomiast środki finansowe przeznaczone na tę walkę nieadekwatne do skali problemu” - podkreślają. Jakie mają pomysły?

Działacze postulują podjęcie współpracy z kominiarzami, którzy podczas corocznych kontroli przewodów kominowych mogą inwentaryzować paleniska, instruować jak prawidłowo rozpalić piec czy przypominać o terminie wymiany kotła.

Chcą też wprowadzenia opłaty za wywóz popiołu, ale żeby do tego doszło, należy dążyć do zmiany ustawy i lobbować razem z innymi gminami w rządzie. Kampania proponuje wprowadzenie do planu zagospodarowania przestrzennego zakazu stosowania na terenie gminy ogrzewania przy użyciu paliw stałych dla wszystkich nowo projektowanych budynków oraz podlegających przebudowie lub rozbudowie, a także zabezpieczenie środków na stworzenie gminnego programu wymiany kotłów węglowych na gazowe lub instalacje OZE połączonego z termomodernizacją. Zdaniem autorów dokumentu, należy postawić na kompleksowe działanie – termomodernizację wraz z wymianą źródła ciepła.

Proponowane jest również wprowadzenie podatku „ekologicznego” (środki te miałyby być przeznaczone na dotacje dla najuboższych mieszkańców) oraz „dymowego” dla wszystkich właścicieli budynków, od których odbierany jest popiół. „Pieniądze uzyskane z tych opłat można przeznaczyć na inwestycje w kilka małych kotłowni gazowych do zasilania w ciepło budynków na starówce, w których nie ma możliwości wykonania kotłowni obiektowych” - zauważają autorzy pomysłu.

Jednocześnie chcą, by wprowadzić gratyfikacje dla osób ogrzewających budynki w sposób ekologiczny, np. gazem lub za pomocą instalacji OZE, a także od roku 2025 zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania.

Ważnym aspektem ma być też ochrona mieszkańców gminy przed skutkami zanieczyszczonego powietrza (egzekwowanie monitoringu jakości powietrza w szkołach, montaż nowych czujników czy oznaczanie i zgłaszanie największych źródeł zanieczyszczeń za pomocą aplikacji mobilnej).

„Docelowo Pszczyna powinna stać się strefą wolną od spalania paliw stałych takich jak węgiel i drewno (w wyniku spalania drewna dochodzi do bardzo wysokiej emisji rakotwórczego benzoapirenu do powietrza). Ze względu na ukształtowanie terenu, brak korytarzy przewietrzających, brak przemyślanej polityki urbanistycznej jest to jedyna szansa na czyste powietrze” - czytamy w dokumencie.

Kampania „Nie Dokarmiaj Smoga” funkcjonuje od listopada 2017 r. „Jesteśmy grupą mieszkańców gminy Pszczyna, która dąży do tego, aby powietrze w gminie Pszczyna (i pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego) było bezpieczne dla zdrowia i życia! Działania, które podejmujemy mają doprowadzić do znacznej poprawy jakości powietrza, czyli do stanu zgodnego z prawem i bezpiecznego dla zdrowia” - piszą o sobie.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18