Jak uniknąć błędów w zeznaniu podatkowym

17.03.2006, 12:02

Jak uniknąć błędów w zeznaniu podatkowym

Każdy może pomylić się przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Skutkuje to najczęściej dodatkową wizytą w urzędzie skarbowym, składaniem wyjaśnień, korekt, a także często wydłużonym oczekiwaniem na zwrot nadpłaconego podatku.

Nie czekamy na wszystkie informacje od naszych pracodawców, śpieszymy się, składamy potem korekty nie zawsze kompletne. Często zdarza się, że do korekty nie dołączamy załączników (bo były w pierwszym zeznaniu). Brak również wymaganego pisemnego wyjaśnienia przyczyn złożenia korekty.


A jakie błędy popełniamy najczęściej?


Jednym z błędów często popełnianych przez podatników jest wpisanie nieprawidłowego numeru NIP. Najczęściej jest to NIP płatnika. Dlatego pamiętajmy! Do zeznania wpisujemy swój numer NIP. Umieszczony jest on w części „C” informacji PIT-11/8B.

Sprawdźmy, czy na zeznaniu są nasze poprawne dane osobowe. Zdarza się, że pracownicy biur rachunkowych wypełniając zeznania komputerowo, nie zmieniają danych poprzedniego klienta i bywa, że nazwisko, adres lub data urodzenia należy do innej osoby.

W bieżącym roku, w poz. 6 zeznania mamy po raz pierwszy do wyboru 4 kwadraty. Problem z zaznaczeniem prawidłowego kwadratu mają osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem. Kwadrat nr 2 zaznaczają małżonkowie żyjący. Kwadrat nr 3 zaznacza osoba, której małżonek zmarł w 2005 r. lub w 2006 r. przed dniem złożenia zeznania.

Pamiętajmy również o podpisaniu zeznania podatkowego. Niepodpisane zeznanie jest nieważne!

Często popełniamy błędy rachunkowe. Przeliczmy zeznanie dwukrotnie przy użyciu kalkulatora. Korzystając z odliczeń nie uwzględniamy obowiązujących limitów. Pamiętajmy! Z tytułu użytkowania sieci Internet przysługuje nie więcej niż 760, 00 zł, a z tytułu wpłaty na organizację pożytku publicznego można odliczyć tylko 1% (a nie 10% jak często bywa).

Zwróćmy też uwagę na konieczność zaokrągleń. W bieżącym roku zaokrąglamy do pełnego złotego nie tylko podstawę opodatkowania (chociaż często nawet tego nie robimy) ale również podatek należny. Czytajmy więc objaśnienia znajdujące się na zeznaniu obok rubryk które wypełniamy.

Pamiętajmy również że zmieniły się numery kont bankowych. Muszą one składać się z 26 cyfr. Złóżmy więc aktualizację (jeśli nie zrobiliśmy tego w ubiegłym roku) na formularzu NIP-1 lub NIP-3, a nie na zeznaniu.

Pracujący poza granicami często nie wiedzą, czy muszą się rozliczać, jeśli nie uzyskały dochodów w Polsce. Pamiętajmy! Rozliczają się osoby które pracowały w państwach z którymi Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z której wynika, że należy rozliczyć się metodą proporcjonalnego odliczenia. Są to: Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, Australia, USA.

Pracujący w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a nie osiągający dochodów w Polsce, nie muszą się rozliczać. Z tymi krajami podpisaliśmy umowy wg których obowiązuje metoda wyłączenia z progresją (stopą procentową -w stos. do dochodów uzyskanych w Polsce).

Aby uniknąć błędów w zeznaniu proponujemy:


Poprośmy inną zaufaną osobę o przejrzenie naszego zeznania. Może Ona dostrzeże błąd. Oszczędzi nam to wizyty w urzędzie skarbowym.

Uważnie przejrzyjmy jeszcze raz wszystkie rubryki zeznania, zwłaszcza te, które odsyłają do innych. Sprawdźmy, czy prawidłowo dokonaliśmy zaokrągleń.

Korzystając z objaśnień do zeznań i załączników sprawdźmy, czy prawidłowo korzystamy z odliczeń.

Pamiętajmy o podpisaniu zeznania.

Przed oddaniem zeznania sprawdźmy, czy dołączyliśmy wszystkie niezbędne załączniki.

Pamiętajmy również o ostatecznym terminie do złożenia zeznania podatkowego. W bieżącym roku termin ten upływa z dniem 02 maja.

Poniżej zamieszczamy program usprawniający wypełnianie deklaracji podatkowych, oraz przykłady arkuszy PIT:

Program PITy 2005 NG
pobierz
przykład pierwszy PIT-36
pobierz
przykład drugi PIT-36L
pobierz
przykład trzeci PIT-37
pobierz



Infopres

T G+ F

Zobacz także

I jak tu podróżować?
I jak tu podróżować?
Gilowice: Wyroku można uniknąć
Gilowice: Wyroku można uniknąć
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18