Inwestycje liczone w milionach

18.12.2012, 08:51

Pszczyna, powiat

Koniec roku to w naszych samorządach czas podsumowań ostatnich 12 miesięcy, ale też intensywnego planowania tego, co będzie się dziać w następnym roku.


Mieszkańców najbardziej interesują inwestycje. Co zatem zmieni się w najbliższym otoczeniu mieszkańców?

Gmina Pszczyna będzie dysponować w przyszłym roku środkami w wysokości ponad 160 mln zł. Wydatki wyniosą ponad 150 mln zł. Nadwyżka w kwocie prawie 10 mln zł pójdzie na spłatę pożyczki.
Na inwestycje przeznaczy ponad 13,7 mln zł. Z inwestycji drogowych: 200 tys. zł na budowę chodnika przy ul. Żorskiej i 310 tys. zł wzdłuż ul. Męcz. Oświęcimskich (zadania realizowane wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich). 800 tys. zł zostanie przeznaczone na współpracę z powiatem (500 tys. na przebudowę ulic Złote Łany i Hallera w Pszczynie i Jankowicach, po 100 tys. zł na budowę chodnika wzdłuż ul. Batalionów Chłopskich w Pszczynie, ul. Powstańców Śl. w Czarkowie oraz Pawiej w Wiśle Małej. 2 mln zł zostanie przeznaczone na bieżące utrzymanie dróg. Ponad milion zł będzie wydatkowane na II etap przebudowy ul. Kościuszki w Pszczynie. Gmina chce też rozbudować ul. Grabową w Łące za ponad 1,1 mln zł (w tym dotacja w ramach schetynówek w wysokości niemal 350 tys. zł). Będą też „drobne” kwoty na takie zadania, jak: projekt ul. Granitowej, Szafirowej i Kwarcowej w Pszczynie (30 tys.), projekt i przebudowę ul. Sarenek w Studzienicach i Jankowicach (100 tys.), projekt chodnika wzdłuż ul. Polne Domy w Pszczynie (50 tys.) oraz przebudowę ul. Bratniej (100 tys.).

W Pszczynie mają też powstać dwa budynki komunalne przy ul. Hallera i Dobrawy. 100 tys. zł pójdzie na rozpoczęcie rozbudowy strażnicy w Wiśle Wielkiej, a 300 tys. zł na zakup samochodu pożarniczego dla OSP Ćwiklice.

W ramach programu „Radosna szkoła” za niemal 600 tys. zł powstaną trzy place zabaw (przy SP nr 18 w Pszczynie oraz przy szkołach w Studzienicach i Piasku). 400 tys. zł zapisano na rozbudowę podstawówki w Jankowicach, a 600 tys. zł na rozbudowę przedszkola w Ćwiklicach. Sport też nie został pominięty. 240 tys. zł to środki na zakup szatni kontenerowych w ZS nr 1 w Pszczynie, Ćwiklicach i Czarkowie, 250 tys. zł na budowę piłko chwytów i ogrodzenia boiska w Wiśle Małej, 170 tys. zł na kontynuację prac remontowych na stadionie miejskim. Do tego ruszy rozbudowa targowiska, kontynuowane będą też zadania rozpoczęte w bieżącym roku.

Radni miejscy budżetu mają uchwalić podczas sesji 28 grudnia. Na sesji, która odbyła się 13 grudnia złożyli trzy wnioski - 1. o przeznaczenie środków zaplanowanych na zakup wozu dla OSP Ćwiklice na rozbudowę SP w Jankowicach (200 tys. zł) i zakup samochodu dla PSP (50 tys.); 2. o przeznaczenie 10 tys. zł na instalację monitoringu na placu zabaw w Czarkowie, 3. – przeznaczenia 15 tys. zł zaplanowanych na projekt pomnika Jana Pawła II na stypendia dla dzieci i młodzieży. Żaden z tych wniosków nie został przyjęty.

Co planują pozostałe samorządy w przyszłym roku? Czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Już w sprzedaży!

ram

T G+ F

Zobacz także

Sala gimnastyczna w Porębie na ukończeniu
Sala gimnastyczna w Porębie na ukończeniu
2,8 mln zł dofinansowania od województwa na budowę centrum przesiadkowego w Goczałkowicach
2,8 mln zł dofinansowania od województwa na budowę centrum przesiadkowego w Goczałkowicach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18