(fot. Sabina Bartecka)

Inhalatorium w Pawłowicach walczy o tytuł najlepszej przestrzeni

Pawłowice03.07.2018, 10:09

Ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018.

Głosowanie będzie trwało do końca lipca, a polega na przyznaniu punktów trzem wybranym inwestycjom (głosuj TUTAJ). Najpopularniejsza realizacja wśród biorących udział w głosowaniu zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu internetowym rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Do tegorocznej, 19. edycji konkursu zgłoszono 26 realizacji, które znajdują się na terenie 18 gmin województwa. 17 realizacji zostało zgłoszonych przez gminy, natomiast 9 zgłoszeń dokonały inne podmioty (inwestorzy i projektanci). Większość realizacji ma charakter rekreacyjno-sportowy z elementami edukacyjnymi, sprzyjający wypoczynkowi, aktywności rodzinnej i integracji społecznej. W konkursie o tytuł najlepszych stanęły zarówno przebudowane, zmodernizowane istniejące już obiekty i przestrzenie, którym nadane zostały nowe funkcje, jak również nowe inwestycje.

Wśród zgłoszonych inwestycji jest budowa inhalatorium wraz z rewitalizacją zabytkowego parku w Pawłowicach. Prace budowlane w parku obok Willi Reitzensteinów rozpoczęły się w kwietniu, a zakończyły w listopadzie ub. roku. Elementem charakterystycznym budowli jest przeszklona ściana i wieża nad głównym wejściem doświetlająca wnętrze. W podziemnym zbiorniku mieści się 10 m3 solanki, która jest rozpylana w powietrzu z fontanny za pomocą specjalnych dysz i krąży w obiegu zamkniętym. Z obiektu o powierzchni 250 m2 jednorazowo może korzystać ok. 30 osób. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wewnątrz znajdą się sanitariaty i poidełko z wodą ze studni głębinowej.  W inhalatorium znajdują się drewniane ławki oraz miejsce do zabawy dla najmłodszych. Inwestycja kosztowała 1,9 mln zł.

We wrześniu planowana jest ocena zgłoszonych realizacji przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektoniczne j, które nominuje, a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Wyniki plebiscytu publiczności nie mają wpływu na werdykt jury. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas konferencji organizowanej w ramach Forum Przestrzeni 17 października br.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Weekend spod znaku folkloru i sportu w Gminie Pawłowice
Weekend spod znaku folkloru i sportu w Gminie Pawłowice
Śląski miuzikal w Pawłowicach
Śląski miuzikal w Pawłowicach
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu
Trwają zapisy na XVI Turniej Zespołów Ludowych w Suszcu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20