Art. spons. Ile kosztuje OC na motocykl?

Kraj, Powiat Pszczyński10.09.2020, 19:27

Motocykl jest pojazdem mechanicznym o mniejszych gabarytach, stwarzającym nieco inne możliwości w zakresie podróżowania, a często traktowanym też bardziej hobbystycznie niż użytkowo.  Dlatego planując zakup jednośladów, ich przyszli właściciele zastanawiają się też nad koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC. Czy jest ono obowiązkowe i ile trzeba zapłacić za standardową polisę na motor?

OC na motocykl na typowych zasadach

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest podstawowym dokumentem, który od kilkunastu lat reguluje kwestie ubezpieczeń komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisem obowiązkiem ich wykupienia są również obciążeni właściciele motocykli, czyli pojazdów mechanicznych w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym.

Specyfiką motorów jest ich sezonowe wykorzystanie. Dlatego u właścicieli jednośladów często rodzi się pytanie, czy jest konieczne opłacanie składki ubezpieczeniowej za cały rok, pomimo iż przez kilka miesięcy pojazd stoi w garażu. Ustawa precyzyjnie określa, kto i w jakich okolicznościach może wybrać polisę miesięczną. W przypadku motocykli z pewnością nie będą nimi modele użytkowane na standardowych zasadach.

Wybierając ubezpieczenie OC na motocykl, właściciel jednośladu musi się liczyć z tym, że ubezpieczyciel poprosi go o podanie niezbędnych danych osobowych oraz danych technicznych pojazdu. To one w pierwszej kolejności będą miały wpływ na wysokość składki. Do tych istotnych zaliczają się przede wszystkim wiek motocyklisty, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, data uzyskania prawa jazdy na motor oraz model i marka maszyny.

Ile kosztuje polisa OC na jednoślad?

Podobnie jak w przypadku polis dotyczących pojazdów samochodowych, również gdy chodzi o ubezpieczenia OC motocykli są bardzo zróżnicowane pod względem wysokości. Chociaż jest tu znacznie mniej opcji do wyboru, to i tak różnica pomiędzy najlepszą i najgorszą ofertą może wynosić nawet kilkaset złotych. Znaczące różnice dotyczą też marki i modelu oraz związanej z nimi pojemności silnika. Tu sięgają one nawet kilkuset procent.

Potwierdzeniem tego faktu są przykładowe propozycje firm ubezpieczeniowych przygotowane dla 47-latka na poszczególne modele maszyn z określoną pojemnością silnika:

●    BMW HP4 z 2013 r., 999 cm3 – 507 zł,

●    Yamaha XVS z 2005 r., 649 cm3 – 488 zł,

●    Honda CBF 500 z 2006 r., 600 cm3 – 390 zł,

●    Suzuki RM 250 z 2004 r., 249 cm3 – 116 zł.

Więcej przykładów oraz informacji na temat OC na motocykle znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla.

Przedstawione propozycje dotyczą wyłącznie wybranych modeli i są najtańsze z oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Ponadto, są to oferty przygotowane z myśl o kierowcy, który ma 47 lat i 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu jednośladów.  Młodzi właściciele motorów muszą się liczyć ze znacznie większym wydatkiem. Różnica pomiędzy kierowcami w wieku 24 lat i 35 lat, zamieszkałymi w stolicy i dysponującymi tym samym modelem motocykla, wynosi około 210 zł. Nie jest to może ogromna suma, ale przy polisie OC o wartości 520 zł to już około 40%.

Ile kosztuje OC z AC na motocykl?

Kierowcy samochodów osobowych często decydują się na wykupienie pakietu OC+AC, który z jednej strony zapewnia im szerszy zakres ochrony, a z drugiej – często jest korzystniejszy finansowo niż wykupienie dwóch oddzielnych polis. Oferty takich pakietów są też dostępne w przypadku motocykli. Dlatego warto o nich pomyśleć, chociażby z uwagi na to, że jednoślad jest bardziej narażony na kradzież czy uszkodzenia.

Cena polisy łączonej jest uzależniona od tego, jaki jest zakres ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela. Wśród propozycji dostępnych dla motocyklistów z województwa mazowieckiego najkorzystniejszy wariant dla właściciela Yamahy XVS z 2005 r. wynosił 1495 zł, przy zakładanym rozliczaniu napraw na podstawie kosztorysu. Natomiast wybór opcji napraw bezgotówkowych BMW HP4 z 2013 r. w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela zaowocował składką roczną w wysokości 4608 zł.

T G+ F

Zobacz także

Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
"Żubrowisko"  w PCKul-u oraz online
"Żubrowisko" w PCKul-u oraz online
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
SQL: 16