III Nocny Maraton Filmowy - „Ludzie Gór”

03.02.2014, 10:46

Pszczyna

Już po raz trzeci Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” zorganizował dla członków i sympatyków klubu nocny maraton filmowy. Dzięki uprzejmości Aleksandry Marzec, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkanie odbyło się w sali multimedialnej Centrum Kształcenia Ustawicznego, wchodzącego w skład PZS 1.

Tym razem w nocy z 31 stycznia na 1 lutego br. zebrani uczestnicy mogli zapoznać się z historią polskiego himalaizmu. Przedstawione zostały sylwetki takich postaci, jak: Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Wojciech Kurtyka, Andrzej Zawada, Piotr Pustelnik, Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz, Krzysztof Zdzitowiecki, Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Dobrosława Miodowicz-Wolf. Uczestnicy poznali również historię polskiego himalaizmu od 1939 r. do 1989 r. – to co Polacy wnieśli do światowego wspinania, co osiągnęli i jaką cenę za to płacili. Dodatkowo zgromadzeni zapoznali się z materiałem dotyczącym związków Karola Wojtyły z górami, zarówno w aspekcie duchowym, jak i historyczno-społecznym. Mieli przy tym możliwość zapoznania się z folklorem Podhala.

Podsumowując trzecie już takie spotkanie wiemy, że była to dla młodego człowieka ciekawa lekcja historii dotycząca Polski i Polaków w himalaizmie i górach w ogóle. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, herbata, kawa, jedzenie oraz ciasta upieczone przez Monikę i Klaudię. Uczestnikom, którzy potrzebowali drzemki organizatorzy zorganizowali również taką możliwość, jednak większość wytrwała do samego końca. Rano po śniadaniu i uporządkowaniu miejsca spotkania uczestnicy niewyspani, ale zadowoleni rozeszli się do domów. Liczymy, że przyszłoroczny maraton będzie się cieszył przynajmniej takim samym zainteresowaniem.

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez UKST „Diablak”:
- wycieczkę górską na Skrzyczne – 23.02.2014r .
- zajęcia na ściance wspinaczkowej – 14.02.2014 r.
- zajęcia na kręgielni – 27.02.2014 r.

Informacje na temat imprez oraz działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Opiekunowie Klubu Agnieszka i Artur Wojciechowie

jack

T G+ F

Zobacz także

II Nocny Maraton Filmowy - Góry wyższe i najwyższe
II Nocny Maraton Filmowy - Góry wyższe i najwyższe
III Piłkarski Turniej „Dzikich Drużyn”
III Piłkarski Turniej „Dzikich Drużyn”
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Wsparcie dla powiatu cieszyńskiego i przemyskiego
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach
Akcja "Bezpieczny Sk8park & Pumptrack" w Pawłowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18