II Forum Frankofońskie w "Chrobrym"

07.10.2006, 11:31

Język francuski jest nadal mało popularny w polskich szkołach. Przodują angielski i niemiecki. Projekt Klas Frankofońskich na Śląsku jest sposobem, aby zmienić taki stan rzeczy.

Już po raz drugi Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Pszczynie było gospodarzem forum, które zgormadziło nauczycieli jezyka francuskiego , przedstawicieli władz i przedstawicieli ambasad krajów frankofońskich , a także instytucji kuturalnych promujących ten język w Polsce. Był to czas na podsumowanie pierwszego roku, pilotażowego.
Renata Klimek – Kowalska, koordynatorka regionalnego projektu COFRAN w województwie śląskim i współautorka projektu, podsumowała minione miesiące jego realizacji. - Na razie nasz projekt nigdzie nie figuruje, nie ma swojego numeru. Ten rok był czasem, żeby udowodnić celowość jego realizowania – tłumaczy Klimek – Kowalska. Na razie do programu włączyło się 50 szkół ze Śląska. Potrzeba wdrażania projektu jest duża, co widać na przykładzie znajomości jezyków obcych wśród Polaków. - Język angielski zna 17%, z francuskim jest dużo gorzej. 4% się uczy, natomiast posługiwać się nim potrafi zaledwie 2% Polaków - mówi Renata Klimek – Kowalska. Młodym ludziom trzeba umożliwić wybór języka, którego chcą sie uczyć. Tym bardziej że od 1 maja tego roku rząd francuski otworzył częsciowo swój rynek pracy. - Jak jednak skorzystać z takiej szansy, podjać pracę, kiedy nie umie się języka – pyta Kowalska.
Projekt będzie jeszcze realizowany przez dwa lata. Jak jednak przyznają osoby zaangażowane w jego realizację, juz widać efekty. - Jestem z tego projektu dumny. Moim życzeniem jest, aby inni zapragneli was naśladować . Najbardziej jednak cieszy mnie cel, którym jest poularyzowanie języka francuskiego. To w całości wasz projekt, dostosowany do waszych potrzeb. W tych okolicznościach naszym obowiązkiem było wsparcie, ale bez narzucania jakichkolwiek metod. Tak właśnie postrzegamy udaną współpracę – mówił Daniel Menschaert, delegat Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Polsce.
Forum było też okazją do wymiany doświadczeń na polu nauczania języka francuskiego, a także zapoznania się z wydawnictwami naukowymi.

agw

T G+ F

1

1

Zobacz także

Forum Frankofońskie w Chrobrym
Forum Frankofońskie w Chrobrym
I Forum Frankofońskie w
I Forum Frankofońskie w
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18