Idziemy na wybory. Warto!
Powiat | 20.10.2018, 09:52 |
To ważna data. W niedzielę, 21 października, w wyborach samorządowych zagłosujemy na kandydatów, którzy są nam najbliżsi. Najbliżsi nie pod względem ideowym (chociaż to też istotny aspekt). Są po prostu najbliżej naszych codziennych spraw.
Przy urnach wyborczych zdecydujemy, kto zostanie radnym gminnym, powiatowym i wojewódzkim oraz wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta.
W wyborach do Rady Miejskiej w Pszczynie wybierzemy 23 radnych. Sposób, w jaki zostaną rozdzielone mandaty różni się od tego sprzed czterech lat. Wtedy radnych wybieraliśmy w 23 okręgach jednomandatowych, a radnym został ten, kto po porostu zdobył najwięcej głosów w okręgu. Decyzją większości parlamentarnej w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców zlikwidowano jednak system większościowy i przywrócono system proporcjonalny i okręgi wielomandatowe (tak, jak to było w wyborach samorządowych w 2010 r.). Oznacza to, że w gminie Pszczyna (podzielona na cztery okręgi wyborcze) głos będziemy oddawać na kandydatów z list komitetów wyborczych, a mandaty będą dzielone proporcjonalnie pomiędzy listy, które uzyskały najwięcej głosów.
O mandat radnego Rady Miejskiej w Pszczynie ubiega się ogółem 142 kandydatów, zgłoszonych przez pięć komitetów wyborczych. Na listach jest 66 kobiet (46%), a średnia wieku kandydatów wynosi 45 lat. Do wybrania radnych jest uprawnionych 40 454 mieszkańców gminy Pszczyna.
W pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego mieszkańcy wybiorą po 15 radnych do rad gmin. Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźną, Suszec i Pawłowice podzielono na 15 okręgów wyborczych, z których do rady dostanie się kandydat z największą liczbą głosów w okręgu (system większościowy). Niecodzienna (choć cztery lata temu było podobnie) sytuacja jest w gminie Suszec. Otóż tam chętnych do bycia radnym jest tylko 15 kandydatów, zgłoszonych przez komitet wyborczy urzędującego wójta, Mariana Pawlasa. Oznacza to, że głosowania nie będzie, a mandaty zostaną przyznane zgłoszonym kandydatom.
84 900 mieszkańców jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Rady Powiatu Pszczyńskiego. Powiat podzielono na pięć okręgów wyborczych, z których wybierzemy 23 radnych. Ogółem o nasze głosy zabiega 97 kandydatów zarejestrowanych przez trzy komitety wyborcze. Na listach znajdują się 44 kobiety (45%). Średnia wieku kandydatów do Rady Powiatu Pszczyńskiego wynosi 52 lata.
Najwięcej emocji 21 października zapewne będzie towarzyszyć wyborom włodarzy gmin - burmistrza Pszczyny oraz wójtów - Goczałkowic-Zdroju, Kobióra, Miedźnej, Suszca i Pawłowic. W Pszczynie o fotel burmistrza ubiega się trzech kandydatów, w Goczałkowicach-Zdroju o stanowisko wójta walczy dwóch kandydatów, w Kobiórze - dwóch, w Miedźnej - czterech, w Pawłowicach – dwóch, a w Suszcu tylko Marian Pawlas, urzędujący wójt.
Kadencja w samorządach terytorialnych od tych wyborów będzie trwać pięć lat (do tej pory trwała cztery lata).
Jak głosować w wyborach samorządowych?
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, dostaniesz trzy lub cztery karty do głosowania.
Jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, dostaniesz trzy karty do głosowania: w wyborach do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta.
Jeżeli mieszkasz w gminie lub w mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu (dotyczy gmin powiatu pszczyńskiego), dostaniesz cztery karty do głosowania: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Pamiętaj:
- w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców (gminy powiatu pszczyńskiego poza Pszczyną), które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata;
- w wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców (dotyczy gminy Pszczyna), wyborach do rad powiatów i sejmików województw, a także w wyborach do rad dzielnic m. st. Warszawy, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;
- w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Pamiętaj, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
jack