I jak tu podróżować?

22.12.2012, 10:55

Pszczyna, powiat

Mniej połączeń autobusowych i busowych oraz nowy rozkład jazdy pociągów – koniec roku przynosi sporo zmian dla korzystających z transportu publicznego.


Po pierwsze – autobusy. Jest ich znacznie mniej, ponieważ już w listopadzie pszczyński PKS zrezygnował z wykonywania 11 lokalnych kursów. Kto najbardziej ucierpi? Przede wszystkim uczniowie i osoby, dojeżdżające rano do pracy czy szkoły w Pszczynie m.in. z Ćwiklic. Nie pojedzie bowiem już autobus relacji Pszczyna - Pszczyna przez Ćwiklice, Rudawki i Rudołtowice o godzinie 6.00 i 7.00. Poszkodowani mogą czuć się również mieszkańcy Studzienic – z rozkładu zniknęło bowiem aż 5 autobusów, kursujących przez ich miejscowość.
Sporo zamieszania wywołują także coroczne zmiany rozkładów jazdy pociągów. Rok 2012 na Śląsku był szczególny – od grudnia na prawie wszystkich trasach regionalnych Przewozy Regionalne zostały zastąpione przez spółkę Koleje Śląskie, powołaną przez samorząd województwa śląskiego. Po pierwszych dniach podróżni z Pszczyny nie mieli większych zastrzeżeń co do samego rozkładu. - Dużo się nie zmieniło, w zależności od pory dnia nadal mam pociąg co pół godziny lub godzinę – mówi Aneta, która codziennie dojeżdża do Katowic, gdzie studiuje.

Sprawdziliśmy – przed zmianą między godz. 6.00 a 12.00 było 11 bezpośrednich kursów regionalnych do Katowic, po zmianie – tyle samo. Jadąc do Bielska – było 6, a jest 7.

Podróżujący do Bielska-Białej narzekali co prawda na zmiany godzin porannych pociągów, ale również z rozkładu byli raczej zadowoleni. Sam rozkład to jednak nie wszystko – irytację podróżnych wzbudziły bowiem niemałe opóźnienia i odwołane kursy, co ponownie spowodowane było... nagłym atakiem zimy i awariami taboru. Komunikacja zastępcza została wprowadzona m.in. na trasach Pszczyna-Rybnik, Wodzisław Śląski-Pszczyna.

Jeszcze do niedawna alternatywą mogła być nowa linia busów, która zaczęła kursować pod koniec października z Bielska do Katowic i na odwrót. Od 4 grudnia firma, oferująca atrakcyjne ceny przejazdów (5 zł za przejazd z Pszczyny zarówno do Bielska, jak i do Katowic) do odwołania zawiesiła je. Powód – małe zainteresowanie klientów. (źródło: Gazeta Pszczyńska”)

pako

T G+ F

Zobacz także

Jak to wytłumaczyć?
Jak to wytłumaczyć?
Jak taniej podróżować pociągiem?
Jak taniej podróżować pociągiem?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18