Hospicjum Ojca Pio zbuduje dom

21.10.2011, 09:56

PSZCZYNA, POWIAT

Hospicjum Ojca Pio od 12 lat sprawuje opiekę nad przewlekle chorymi w ich domach. Pojawiły się plany budowy stacjonarnego hospicjum.


Hospicjum prowadzi nieodpłatną opiekę dla osób z rozpoznaniem zaawansowanej choroby nowotworowej z Pszczyny i powiatu, wtedy, gdy zakończone jest leczenie szpitalne. Zespół składający się z lekarza, pielęgniarki, psychologa oraz duchownego przy pomocy wolontariuszy niemedycznych otacza chorego opieką w domu.

- Chcemy zbudować Dom Ojca Pio, bo taka jest potrzeba. Coraz więcej osób, które otaczamy opieką, to ludzie samotni lub tacy, których rodziny mieszkają daleko, a trzeba się nimi opiekować przez całą dobę. I to jest problem, bo musimy tych chorych transportować do hospicjów stacjonarnych poza miejsce zamieszkania. Na miejsce w tych hospicjach trzeba czekać, a przecież w przypadku chorych z rozpoznaniem zaawansowanej choroby nowotworowej nie ma czasu na czekanie – mówi Teresa Buczak, prezeska Hospicjum św. Ojca Pio. I podkreśla, że nawet po wybudowaniu domu, hospicjum będzie kładło duży nacisk na opiekę w domu chorego, bo to w swoim domu, w otoczeniu rodziny chory czuje się najlepiej.

Urząd Miejski w Pszczynie przekaże hospicjum ponad 60-arową działkę przy ul. Skłodowskiej-Curie na osiedlu Piastów, niedaleko kościoła. To tam stanie Dom Ojca Pio. Początkiem listopada powinna zostać podpisana umowa, na podstawie której hospicjum otrzyma działkę w użytkowanie wieczyste z 99% bonifikatą. - Wtedy będziemy mogli zlecić opracowanie koncepcji technicznej i projektu domu – mówi Teresa Buczak.

Przed hospicjum jeszcze długa i trudna droga – gromadzenie środków i budowa. Pewne jest jednak, że mieszkańcy powiatu pszczyńskiego nie odmówią pomocy.


Z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów w październiku w Pszczynie, jak co roku, odbył się koncert charytatywny na rzecz Hospicjum Św. Ojca Pio. Koncert rozpoczął występ chóru „Cantemus” z Pszczyny pod dyrygenturą Romany Baron. Następnie wystąpił Zespół Regionalny Ćwiklice. Poniżej zdjęcia z koncertu

ram

T G+ F

Zobacz także

20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Jubileusz już w poniedziałek
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Jubileusz już w poniedziałek
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18