Rita i Natia zaangażowały się m.in. w organizację obchodów setnej rocznicy niepodległości w gminie Miedźna

Gruzinka i Włoszka zachwycone Polską

Miedźna01.12.2018, 13:18

Od lipca w gminie Miedźna przebywają dwie wolontariuszki – Gruzinka i Włoszka. Dziewczyny pomagają przy organizacji imprez, uczą języków obcych, poznają lokalną kulturę. Co sądzą o Polsce i Polakach?

29-letnia Rita Miriam Ascarini z Włoch i 20-letnia Natia Pavliashvili z Gruzji szybko poczuły się w gminie Miedźna jak u siebie w domu. Dziewczyny nie mają problemu z nawiązywaniem kontaktów, a barierą nie była nawet nieznajomość języka. Choć coraz lepiej radzą sobie z językiem polskim! Z dużym zainteresowaniem pytają o znaczenie polskich słów i szybko je zapamiętują.

Wolontariuszki trafiły do Woli w ramach Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, finansowanych ze środków Komisji Europejskiej. Dziewczyny przyjechały tutaj w lipcu w ramach projektu Wolontariatu Europejskiego (EVS) pt. „Youth, entrepreneurship and culture for rural development” (Młodzież, przedsiębiorczość i kultura na rzecz rozwoju wsi), który realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego w Woli oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z/s w Woli.

Dziewczyny podkreślają, że pobyt w Polsce to przygoda ich życia. Choć początki łatwe nie były, bo nie znały języka polskiego. - Na szczęście w ramach projektu szybko rozpoczęłam kurs języka polskiego i wszystkie te dziwne słowa z dużą ilością spółgłosek nabrały sensu. Słowo „Pszczyna” nadal przysparza mi wielu problemów w wymowie i bardziej brzmi to jak „Piscina”, co po włosku oznacza basen – przyznaje Rita.

Dziewczyny w ramach swoich zadań współpracują z Gminnym Ośrodkiem Kultury przy organizacji imprez czy cyklicznych wydarzeń. Wolontariuszki z Włoch i Gruzji można było więc spotkać m.in. podczas dożynek w Górze, obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Woli czy powiatowego konkursu kulinarnego. Udzielały się też w trakcie międzynarodowego pikniku, jaki w lipcu zorganizowano w Woli. Natia uczyła dzieci tańca gruzińskiego, a Rita pokazała najważniejsze gesty, jakich używają Włosi. Dziewczyny na co dzień prowadzą w Woli kursy językowe, ale też m.in. kulinarne, pracują w biurze Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Sprawdzają, jak instytucje publiczne są przygotowane na świadczenie usług obcokrajowcom, a także zwiedzają. Były m.in. w Warszawie czy w Sopocie.

Natia i Rita podkreślają, że spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony mieszkańców. - Spotykam wielu Polaków, wszyscy są dla mnie bardzo mili i pomocni, poczułam ogromną gościnność, a tym samym poczułam się jak w domu – przyznaje Natia. - Zafascynowała mnie Wola i jej niebo. Nigdy nie spodziewałem się odkryć w Polsce tak niesamowitych wschodów i zachodów słońca. Czasami niebo ma różowo-fioletowe i jasnoniebieskie odcienie. Zupełnie jak w bajce. Moim ulubionym miejscem są stawy przy Wiśle z łabędziami i innymi ptakami wodnymi, gdzie lubię pójść na spacer w wolnym czasie – zachwyca się Rita. - Natura jest tutaj podobna do tej w Gruzji. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z bardziej zielonych krajów – dodaje Natia. - To co mnie zaskoczyło, to pogoda. Jeśli niebo jest czyste i piękne, nie bądź pewien, że nie zacznie padać, zawsze zabierz ze sobą parasol! Przekonałam się o tym niejeden raz. Powoli przywykłam również do polskiego stylu życia. Ludzie są tutaj bardzo zajęci swoją pracą, a odpoczywają i bawią się tylko w weekendy – zauważa.

Wolontariuszki zawarły już sporo znajomości. Swojej sympatii do nich nie ukrywa Joanna Stawowy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, z którym dziewczyny współpracują. - Natia i Rita zarażają nas pozytywną energią. Miałyśmy pewne obawy, czy nie będzie problemu z komunikacją, ale okazały się niesłuszne. Poza tym dziewczyny bardzo szybko uczą się języka polskiego. To takie nasze słońca – przyznaje. Jak mówi, wolontariuszkom bardzo zasmakowało polskie jedzenie.

Minął już półmetek polskiej przygody gości z Gruzji i Włoch. Przed dziewczynami jednak kolejne wyzwania oraz zadania. O tym, co robią na bieżąco informują na specjalnym blogu: evsinwola.wordpress.com. Projekt został sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1 - Wolontariat Europejski.

pako

T G+ F

Wolontariat Europejski (EVS)

Wolontariat Europejski (EVS)
Wolontariat Europejski (EVS)
Wolontariat Europejski (EVS)

Zobacz także

Mirosława Gruszczyk i jej wyjątkowy czyn
Mirosława Gruszczyk i jej wyjątkowy czyn
W podziękowaniu za dobro
W podziękowaniu za dobro
Widokowa i Wiśniowa w Pielgrzymowicach już gotowe
Widokowa i Wiśniowa w Pielgrzymowicach już gotowe
Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
W dniach 7-8 grudnia odbędzie się świąteczny Jarmark na Nikiszu w Katowicach
W dniach 7-8 grudnia odbędzie się świąteczny Jarmark na Nikiszu w Katowicach
Wczorajszy wypadek na Wiślance w Pawłowicach. 19-latek trafił do szpitala z urazem obojczyka
Wczorajszy wypadek na Wiślance w Pawłowicach. 19-latek trafił do szpitala z urazem obojczyka

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18