Groźny tlenek węgla!

08.02.2012, 11:29

Powiat, Pszczyna

W ciągu kilku dni sześć osób zatruło się tlenkiem węgla. Straż Pożarna po raz kolejny ostrzega przed tragicznymi skutkami zatrucia, apeluje o ostrożność i radzi, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.


Zima w ostatnich dniach przycisnęła, co niestety, widać w statystykach. - O ile styczeń był spokojny, za luty mamy już sześć przypadków zatruć. Jeden z 5 lutego, drugi z dzisiaj – informuje rzecznik KPPSP w Pszczynie, Jacek Jonkisz. Do obu wypadków doszło w Pszczynie. Wszyscy trafili do szpitala. Wzrosła też znacznie liczba pożarów sadzy w przewodach kominowych. Czyli dzieje się to, przed czym straż pożarna przestrzega każdego roku.
W ubiegłym roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w Polsce zmarło 181 osób. Przypadków zatrucia czadem nie brakuje również w powiecie pszczyńskim. W 2010 roku czadem w Polsce zatruło się prawie 3000 osób. W powiecie pszczyńskim było 12 tego typu zdarzeń, w których tlenkiem węgla zatruło się 18 osób.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Wynikać to może z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego czy przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. - W naszym powiecie najczęstszą przyczyną zatruć są niesprawne przewody wentylacyjne i spalinowe - zauważa rzecznik.

Tlenek węgla jest o tyle groźny, że jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka – jest silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, łatwo miesza się z powietrzem i w nim rozprzestrzenia. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Do najczęstszych objaw zatrucia zalicza się ból i zawroty głowy, zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem czy nudności.

Ale można temu zapobiec. Należy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu możliwości stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska oraz swobodnego odpływu spalin. Ważne jest również dokonywanie okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia . Bo pamiętajmy – kontrola kominów to nasz obowiązek, którego niedopełnienie może wiązać się z karą grzywny oraz... tragedią.



Odsyłamy na stronę KPPSP - www.pszczyna.kppsp.gov.pl, gdzie znajdziemy szczegółowe instrukcje, jak uniknąć zagrożenia, jak właściwie dbać o wentylację pomieszczeń i przewody kominowe.

agw

T G+ F

Zobacz także

Uważaj na tlenek węgla!
Uważaj na tlenek węgla!
Groźny tlenek węgla - zdążyć przed tragedią
Groźny tlenek węgla - zdążyć przed tragedią
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18