Granice do poprawki

07.03.2012, 09:58

Suszec

Sejmik Województwa Śląskiego przygotowuje uchwałę dotyczącą parku krajobrazowego. Mapki w obecnym kształcie oznaczają utrudnienia dla KWK „Krupiński”.


Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich trafił na warsztat wojewódzkich radnych. Przygotowują uchwałę, która ma dostosować dotychczasowe przepisy do ustawy o ochronie przyrody z kwietnia 2004 roku. Projekt do zaopiniowania otrzymała Rada Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, która z kolei przesłała informację do zainteresowanych gmin, które mają park w swoich granicach. Również do Suszca.Według informacji, które otrzymał Andrzej Urbanek, przewodniczący Rady Gminy, a które przedstawił na lutowej sesji radnym projekt uchwały nie ma wpływu na zmianę dotychczasowych granic. Niczego też nie tworzy ani nie likwiduje. Radni mają czas – 30 dni – na udzielenie odpowiedzi, ewentualne dopytanie o szczegóły. W każdym razie jeśli do tego czasu nie przyjdzie żadna odpowiedź, będzie to oznaczało pozytywne ustosunkowanie się do przesłanych dokumentów.

Pozytywnie jednak być nie może, bo po przeanalizowaniu nadesłanych materiałów pojawiły się wątpliwości. Nad dokumentacją pracowały komisje Gospodarki Komunalnej oraz Ładu i Porządku oraz Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, które mają zastrzeżenia do załączników graficznych, a konkretnie do przebiegu granic parku i otuliny. W obszarze parku i jego otuliny znajdują się obszary wydobywcze KWK „Krupiński” Suszec, na co kopalnia posiada koncesję wydaną przez ministerstwo. - W gminie kopalnia prowadzi eksploatację na tym terenie. Zaś naniesiona w dokumentacji parku granica oddziaływania kopalni jest niezgodna z aktualną koncesją dla kopalni. Nie zostały w niej uwzględnione poprawki, które kopalnia przesłała w 2006 r. do ZPK – tłumaczy Andrzej Urbanek.

Do projektu nowej uchwały odniosła się KWK, która stracić może najwięcej. Obszar otuliny parku jest jednym w gminie, gdzie kopalnia może realizować zagospodarowanie odpadów wydobywczych. Do wiadomości Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego przesłane zostały pisma z 2006 r., informacje o uchwałach Jastrzębskiej Spółki Węglowej z 2010 r. w sprawie przedłużenia okresu funkcjonowania kopalni, o przyznanie koncesji na rozpoznanie złoża, o utrzymaniu ich, a także o staraniach o uzyskanie koncesji na wydobycie. Kopalnia zwróciła też uwagę, że wspomniany teren osiada przez prowadzoną tam eksploatację. Podsumowując, tam, gdzie jest „hałda”, nie może być parku.

Suszeccy radni muszą zająć stanowisko w sprawie. - Opinia musi zostać wyrażona w formie uchwały – podkreślił radny Szymon Sekta. Z tym że kolejna sesja planowana jest dopiero w marcu. Przewidziane 30 dni mogłoby nie wystarczyć, dlatego zdecydowano odpowiedzieć na piśmie, jakie radni mają do projektu uwagi, które w punktach dotyczących granic parku i otuliny (oraz powodach, dla których nie można wytyczać tu granicy) są zbieżne ze stanowiskiem kopalni, której działalność na gminnym terenie ma zasadnicze znaczenie dla budżetu.


Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich – park krajobrazowy w zachodniej części województwa śląskiego, założony w 1993, celem zachowania, ochrony i popularyzacji walorów przyrodniczych i kulturowych objętego nim obszaru. Powierzchnia parku wynosi 49 387 ha. Natomiast powierzchnia otuliny liczy 14 010 ha (składa się z 5 niestykających się ze sobą obszarów). Swoją powierzchnią obejmuje północno–wschodnią część miasta Racibórz (począwszy od wschodniego brzegu kanału Ulgi wraz z dzielnicą Markowice aż po wschodnią granicę miasta wraz z Arboretum Bramy Morawskiej – na terenie miasta zajmuje powierzchnię ok. 12 km²), a także częściowo gminy: Nędza, Kuźnia Raciborska, Knurów, Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Żory, Suszec, Rybnik, Lyski, Sośnicowice i Pilchowice. Park należy pod względem powierzchni do największych parków w Polsce. Źródło: Wikipedia.

agw

T G+ F

Zobacz także

Studium do poprawki
Studium do poprawki
Zjazd do poprawki
Zjazd do poprawki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18