Uzdrowisko w Goczałkowicach funkcjonuje 162 lata

Co ze statusem uzdrowiska? Z hałasem sobie poradzili...

Goczałkowice-Zdrój28.10.2018, 09:48

Gmina czeka na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie utrzymania statusu uzdrowiska.

To standardowa, określona w ustawie uzdrowiskowej procedura. Gmina ma obowiązek co najmniej raz na 10 lat sporządzić operat uzdrowiskowy i przedstawić go Ministerstwu Zdrowia. Co to za dokument? Operat zawiera charakterystykę danego obszaru pod względem tego, czy można go uznać za uzdrowisko. - To badania dotyczące uwarunkowań określonych w ustawie, m.in. jakości powietrza, poziomu hałasu, promieniowania elektromagnetycznego, surowców używanych do leczenia w uzdrowisku – tłumaczy wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha.

Na podstawie tego dokumentu ministerstwo oceni, czy Goczałkowice-Zdrój nadal będą gminą uzdrowiskową, czy są pewne uchybienia, które należy naprawić. Ale to nie będzie od razu oznaczało odebrania statusu uzdrowiska. - W poprzednich latach otrzymaliśmy decyzję warunkową, a to ze względu na jakość powietrza i poziom hałasu. Hałas udało się ograniczyć, bo powstały ekrany akustyczne wzdłuż DK 1. Teraz badania pod tym kątem wychodzą lepiej. Jeśli chodzi o powietrze, przedstawiliśmy w operacie, że gmina podejmuje działania, by jego jakość była lepsza. Chodzi np. o Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który realizujemy. To jednak nie tylko problem naszej gminy, ale całego regionu i kraju. Dlatego sami nie jesteśmy w stanie tego zmienić – zauważa wójt.

Samorząd spodziewa się, że decyzja ministerstwa może być znana za kilka tygodni. Po potwierdzeniu możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego gmina Goczałkowice-Zdrój będzie zobowiązana zaktualizować statut uzdrowiska. Działające tu zakłady lecznictwa uzdrowiskowego będą mogły wówczas ubiegać się o kontrakty na usługi sanatoryjne na kolejne lata. Dla gminy będzie oznaczało to natomiast możliwość pozyskania dotacji z budżetu państwa dla terenów uzdrowiskowych.

Operat uzdrowiskowy został sporządzony dla gminy przez firmę Eko-log i przekazany do ministerstwa 9 października. Przygotowanie dokumentu wraz z przeprowadzeniem wszystkich koniecznych badań kosztowało prawie 270 tys. zł.

pako

T G+ F

Zobacz także

Goczałkowicka biblioteka świętowała 70-lecie istnienia
Goczałkowicka biblioteka świętowała 70-lecie istnienia
Goczałkowice: oczyszczacze w przedszkolach
Goczałkowice: oczyszczacze w przedszkolach
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef
Chochla 2019 z finalistą programu MasterChef

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18