Finansowe wsparcie gmin, nowy sprzęt dla szpitala

Pszczyna05.09.2019, 12:09

W lutym i marcu radni pięciu gmin powiatu pszczyńskiego podjęli uchwały ws. udzielenia pomocy finansowej na zakup sprzętu do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dzięki środkom, które przekazały gminy, zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie poradni endoskopii. Sprzęt o wartości prawie 688 tys. zł służy już pacjentom.

- Możemy pracować na sprzęcie, który pod względem jakości jest naprawdę nowoczesny. Kilkadziesiąt badań już za nami, sprzęt sprawuje się doskonale - mówił Grzegorz Kielan, naczelny lekarz, prowadzący pracownię endoskopii w szpitalu.

Dr n. med. Marcin Leśniewski dodaje, że możliwości sprzętu nie zamykają się wyłącznie na diagnostyce. - Dzięki tym urządzeniom możemy wykonywać delikatne, ale skuteczne zabiegi. Sprzęty zostały zakupione dzięki pieniądzom gmin z takim przeskalowaniem, które pozwala na wykorzystanie ich w rozwoju szpitala - podkreśla. – Dzięki samorządom mamy sprzęt, dzięki mobilizacji środowiska mamy ludzi i mamy plany, jak to dalej wykorzystywać – dodaje dyrektor szpitala.

Na bloku operacyjnym wykorzystywany jest nowy aparat rentgenowski do wykonywania zdjęć śródoperacyjnych. - Pacjent leży na stole operacyjnym, ramię C podjeżdża, robi zdjęcia, a chirurdzy i ortopedzi, widząc to wszystko na ekranie, mogą korygować położenie śruby, gwoździa czy zespolenia. Ten aparat służy do korekcji w trakcie zabiegu, jak i dokumentowania stanu przed i po operacji. Mamy także możliwość wykorzystania aparatu na terenie całego szpitala, włącznie z wykonywaniem zdjęć przyłóżkowych pacjentom - podkreśla dyrektor placówki.

- Bardzo dziękuję włodarzom gmin oraz radnym, którzy odpowiedzieli pozytywnie na naszą prośbę. Przy każdym z pomieszczeń, w którym te urządzenia pracują zostały przygotowane tabliczki, bo to bardzo ważne, żeby pacjenci wiedzieli, kto przyczynił się do zmian, o których pracujący tu lekarze i pielęgniarki mówią, że to są spełniające się marzenia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Gmina Suszec pomogła szpitalowi kwotą 110 tys. zł, gmina Pszczyna – 300 tys. zł, gmina Goczałkowice-Zdrój  przekazała 150 tys. zł, gmina Miedźna – 100 tys. zł, a gmina Kobiór – 50 tys. zł. Do wykorzystania z dotacji gmin pozostaje jeszcze ponad  22 tys. zł. Kwota zostanie wykorzystana na dofinansowanie zakupu myjni ultradźwiękowej dla Centralnej Sterylizatornii. Na ten cel powiat dołoży z własnego budżetu 11 tys. zł. Ponadto powiat przeznaczy  31 tys. zł, na zakup i dostawę m.in. fartuchów RTG, okularów RTG oraz osłon tarczycy.

Powiat zaangażował od kwietnia ubiegłego roku kwotę blisko 7 mln zł na prace remontowe, wyposażenie oraz dopłaty do bieżącej działalności szpitala.

(źródło: powiat)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
W ciągu roku zaopiekowano się 18 340 pacjentami i otworzono nowe poradnie!
W ciągu roku zaopiekowano się 18 340 pacjentami i otworzono nowe poradnie!
gorący temat
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
„Powstaniec Śląski”  przypomina o historii podczas podróży
„Powstaniec Śląski” przypomina o historii podczas podróży
Tacy jesteśmy. Popołudnie dla dzieci z piosenką i wierszem w Pszczyńskim Centrum Kultury
Tacy jesteśmy. Popołudnie dla dzieci z piosenką i wierszem w Pszczyńskim Centrum Kultury

Komentarze:

S. 2019-09-05 godz. 13:26
Super, że są nowości. Pamiętajcie też o kobietach rodzących - potrzebujemy wanny do porodów w wodzie. Zobaczcie jakie porodówka jest w Gliwicach, Mysłowicach, w Tychach i innych miastach. My też zasługujemy na dobry i godny poród. Owszem, możemy jechać tam rodzić, ale pozwólcie wybrać.
treść:
autor:

SQL: 18