Finansowe wsparcie gmin, nowy sprzęt dla szpitala

Pszczyna05.09.2019, 12:09

W lutym i marcu radni pięciu gmin powiatu pszczyńskiego podjęli uchwały ws. udzielenia pomocy finansowej na zakup sprzętu do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Dzięki środkom, które przekazały gminy, zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie poradni endoskopii. Sprzęt o wartości prawie 688 tys. zł służy już pacjentom.

- Możemy pracować na sprzęcie, który pod względem jakości jest naprawdę nowoczesny. Kilkadziesiąt badań już za nami, sprzęt sprawuje się doskonale - mówił Grzegorz Kielan, naczelny lekarz, prowadzący pracownię endoskopii w szpitalu.

Dr n. med. Marcin Leśniewski dodaje, że możliwości sprzętu nie zamykają się wyłącznie na diagnostyce. - Dzięki tym urządzeniom możemy wykonywać delikatne, ale skuteczne zabiegi. Sprzęty zostały zakupione dzięki pieniądzom gmin z takim przeskalowaniem, które pozwala na wykorzystanie ich w rozwoju szpitala - podkreśla. – Dzięki samorządom mamy sprzęt, dzięki mobilizacji środowiska mamy ludzi i mamy plany, jak to dalej wykorzystywać – dodaje dyrektor szpitala.

Na bloku operacyjnym wykorzystywany jest nowy aparat rentgenowski do wykonywania zdjęć śródoperacyjnych. - Pacjent leży na stole operacyjnym, ramię C podjeżdża, robi zdjęcia, a chirurdzy i ortopedzi, widząc to wszystko na ekranie, mogą korygować położenie śruby, gwoździa czy zespolenia. Ten aparat służy do korekcji w trakcie zabiegu, jak i dokumentowania stanu przed i po operacji. Mamy także możliwość wykorzystania aparatu na terenie całego szpitala, włącznie z wykonywaniem zdjęć przyłóżkowych pacjentom - podkreśla dyrektor placówki.

- Bardzo dziękuję włodarzom gmin oraz radnym, którzy odpowiedzieli pozytywnie na naszą prośbę. Przy każdym z pomieszczeń, w którym te urządzenia pracują zostały przygotowane tabliczki, bo to bardzo ważne, żeby pacjenci wiedzieli, kto przyczynił się do zmian, o których pracujący tu lekarze i pielęgniarki mówią, że to są spełniające się marzenia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Gmina Suszec pomogła szpitalowi kwotą 110 tys. zł, gmina Pszczyna – 300 tys. zł, gmina Goczałkowice-Zdrój  przekazała 150 tys. zł, gmina Miedźna – 100 tys. zł, a gmina Kobiór – 50 tys. zł. Do wykorzystania z dotacji gmin pozostaje jeszcze ponad  22 tys. zł. Kwota zostanie wykorzystana na dofinansowanie zakupu myjni ultradźwiękowej dla Centralnej Sterylizatornii. Na ten cel powiat dołoży z własnego budżetu 11 tys. zł. Ponadto powiat przeznaczy  31 tys. zł, na zakup i dostawę m.in. fartuchów RTG, okularów RTG oraz osłon tarczycy.

Powiat zaangażował od kwietnia ubiegłego roku kwotę blisko 7 mln zł na prace remontowe, wyposażenie oraz dopłaty do bieżącej działalności szpitala.

(źródło: powiat)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Podsumowanie działalności szpitala
Podsumowanie działalności szpitala
Bezpłatna gimnastyka korekcyjna w pszczyńskim szpitalu
Bezpłatna gimnastyka korekcyjna w pszczyńskim szpitalu
Strażacy ostrzegają przed oszustami
Strażacy ostrzegają przed oszustami
Gmina Goczałkowice przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala
Gmina Goczałkowice przekaże 100 tys. zł na zakup sprzętu dla szpitala
Zmiana rozkładów jazdy i tras linii Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej
Zmiana rozkładów jazdy i tras linii Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej

Komentarze:

S. 2019-09-05 godz. 13:26
Super, że są nowości. Pamiętajcie też o kobietach rodzących - potrzebujemy wanny do porodów w wodzie. Zobaczcie jakie porodówka jest w Gliwicach, Mysłowicach, w Tychach i innych miastach. My też zasługujemy na dobry i godny poród. Owszem, możemy jechać tam rodzić, ale pozwólcie wybrać.
treść:
autor:

SQL: 18