Gminno-powiatowe dożynki 2012

03.09.2012, 13:07

Miedźna

W tym roku gospodarzem dożynek gminno-powiatowych była gmina Miedźna.


Uroczystości rozpoczęły się, tradycyjnie, mszą św. w kościele pw. św. Klemensa, gdzie za udane zbiory dziękował też pięknym śpiewem zespół Con Fuoco. Chleb z tegorocznej mąki przekazali na ręce gminnych i powiatowych włodarzy starostowie dożynek Anna i Zdzisław Liberkowie. Były odznaczenia dla rolników i osób z rolnictwem związanych, podziękowania i sporo atrakcji muzycznych. Koncert Orkiestry Dętej OSP Wola był prawdziwą rewelacją tegorocznych dożynek. Na dożynkowej scenie zagrały „ Żuki”, czyli najlepsza kapela grająca beatelsów i śląska kapela B.A.R. Podczas dożynek zaprezentowały się gminy powiatu pszczyńskiego i lokalni twórcy. Aleksandra Morkisz z Grzawy od kilku lat z pasją działa w technice decoupage. Spod jej ręki wychodzą pięknie zdobione szkatułki i filiżanki. Z koleżanką po fachu, Barbarą Szwedą z Radostowic, zapraszają nie tylko do oglądania przedmiotów dobrych na prezent czy domowe dekoracje.

Obok pszczelarze, którzy kuszą słodkimi miodami. - Ten jest faceliowy, to nowość – mówi Tomasz Waloszek, pszczelarz z Miedźnej. - Wsiewa się facelię w tym czasie, bo to poplon. Jest miododajna jak lipa, służy jako pokarm dla krów, nietrudna w uprawie, nie wymaga stosowania środków chemicznych, dobrze rośnie w naszym klimacie i kwitnie, kiedy wszystko inne przekwita. I nie trzeba podkarmiać rodzin pszczelich, bo to obfity pożytek dla pszczół – zachwala roślinę pszczelarz. Sam obsiał facelią 2 ha. Miodu faceliowego z jednego ula było jakieś 3 kg.

Zaglądamy też do stoiska Koła Łowieckiego Bażant. Przybyło okazów, nawet tych spoza kraju. - To zwierzęta afrykańskie upolowane przez naszych myśliwych – mówi Jerzy Hławiczka, prezes koła. Dodaje, że za ostatni rok gospodarczy odszkodowania wypłacane rolnikom z tytułu zniszczeń upraw przez dzikie zwierzęta nie przekroczyły 10 tys. zł. No i jeszcze zostały wrażenia smakowe, czyli grochówka i stoisko Gminnego Ośrodka Kultury, który kusił regionalnymi maszkietami na słodko i słono. W ramach dożynek odbyły się Powiatowe Zawody Jeździeckie, w których wystartowało 21 jeźdźców i 16 koni. Bezkonkurencyjna była tu Paulina Kłóska na Hrabinie.

agw

T G+ F

Zobacz także

W Kobiórze rolnicy z całego powiatu podziękowali za plony
W Kobiórze rolnicy z całego powiatu podziękowali za plony
Dożynki gminno-powiatowe
Dożynki gminno-powiatowe
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18