fot. archiwum

Gmina Pszczyna w liczbach: więcej urodzeń, ale też więcej zgonów

Pszczyna11.01.2016, 14:51

Jaki był miniony rok w gminie Pszczyna? Liczba mieszkańców w stosunku do 2014 roku nieznacznie się zmniejszyła. W 2014 r. w gminie zameldowanych było 50 807 osób. 31 grudnia 2015 r. liczba mieszkańców wyniosła 50 788 osób, w tym w mieście Pszczyna zameldowanych jest 25 030 osób, a w sołectwach 25 758.

Cieszy dodatni przyrost naturalny w Pszczynie. W ubiegłym roku w pszczyńskim szpitalu na świat przyszło 836 dzieci. Liczba urodzeń zwiększyła się w stosunku do 2014 roku, w którym to na świat przyszło 771 dzieci. Niestety wzrosła liczba zgonów. W 2014 roku w Pszczynie zmarło 580 osób, natomiast w ubiegłym roku 60 osób więcej.

Liczba mieszkańców sołectw i osiedli (źródło: UM Pszczyna)

Zmienia się również moda wybieranych imion dla dzieci. Od paru lat do łask wracają dawne imiona. W 2015 roku najpopularniejszymi imionami żeńskimi były Julia, Maja oraz Zofia, natomiast męskimi Jakub, Filip i Jan. W Pszczynie nie zabrakło także nietypowych imion, takich jak np. Nela, Mia czy Chiara.

Rok 2015 przyniósł również zmiany w zawieranych w Pszczynie związkach małżeńskich. W porównaniu do 2014 r. zawarte zostały dwa małżeństwa mniej - w sumie 324, w tym 213 ślubów konkordatowych, 83 śluby cywilne oraz 28 ślubów zawartych za granicą.

- W 2015 roku znowelizowana została ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną z wprowadzonych zmian jest możliwość zawarcia małżeństwa poza lokalem Urzędem Stanu Cywilnego. W ubiegłym roku udzieliliśmy już takich ślubów. W Pszczynie nie brakuje pięknych miejsc, w których może odbyć się tak szczególna uroczystość - mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Beata Rozmus.

W pszczyńskim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarte zostały również śluby z obcokrajowcami z Czech, Niemiec, Francji oraz Włoch. Pszczyna może też pochwalić się małżeństwami z długoletnim stażem pożycia. W 2015 r. medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczonych zostało 57 par, które są razem już od 50 lat. Dodatkowo burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol uhonorował dziewięć par za przeżyte wspólnie 60 lat oraz jedną parę za 65 wspólnych lat.
UM Pszczyna

Ile było urodzeń i zgonów w pozostałych gminach powiatu? Szczegółowe statystyki za rok 2015 znaleźć będzie można w najnowszym numerze "Gazety Pszczyńskiej" - w sklepach od wtorku, 12 stycznia!

pako

T G+ F

Zobacz także

Śląsk: Poświąteczne statystyki drogowe
Śląsk: Poświąteczne statystyki drogowe
Tragiczne statystyki
Tragiczne statystyki
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18