GIMP reaktywacja

10.05.2011, 11:41

Pszczyna

Pod patronatem Gazety Pszczyńskiej i Infopres.pl

Pół wieku temu Narodowa Rada Kultury przedstawiła pesymistyczny raport o kulturze. Tymczasem w mieście Pszczyna, w I LO im. Chrobrego, Leszek Zatorski i Adam Zuber rzucili hasło GIMP-u. – Byłem wtedy w pierwszej klasie wimpla. Główni organizatorzy to byli ludzie z klas maturalnych.


Z nazwisk poza wymienionymi pamiętam Rena, czyli Remigiusza Włodarczaka, Wojtka Szafarczyka, Artura Skoczyńskiego – odkurza pamięć Szymon „Simon” Szczepańczyk, który 25 lat temu z Darkiem Szymczakiem, dzisiejszym wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego, i Leszkiem Szczyrbą stworzyli Wspaniałe Trio Młodych Intelektualistów Lubiących Piosenki.




Na pierwszej Genialnej Imprezie Młodych Piosenkarzy wystąpiło siedem zespołów. Wszystkie z ogólniaka. Miało być na luzie. - Nawet rockowy zespół „Siekiery Buchają” to było wyśmiewanie się z konwencji heavy metalu. Pamiętam, że perkusja składała się z werbla, talerza i bębna marszowego - wszystko wypożyczone z orkiestry szkolnej. W pierwszym rzędzie siedziało grono pedagogiczne i pewną konsternację wywołał fakt, że Reno śpiewając podszedł z mikrofonem do nauczycieli, aby mu pomogli – opowiada Simon. Nagrody? Butelki po mleku i śmietanie. Rok później kabaretowa konwencja ustępuje miejsca muzyce. Wśród wykonawców pojawia się nazwisko Michała Czernka, który bierze na siebie - razem ze śp. Sławkiem Szczepańczykiem - organizację kolejnych imprez. Na GIMP przyjeżdżają takie gwiazdy, i to nie żart, jak Marek Grechuta czy Martyna Jakubowicz z zespołem. Wśród zaangażowanych w organizację osób jest też Darek Skrobol.

Drugi GIMP też był pamiętny, bo politycznie niepoprawny. Na scenie pojawiają się absolwenci „Chrobrego”. – „Święci Absolwenci”. Tak się nazwaliśmy. Mieliśmy przygotowane pastisze polskich piosenek, ale najpierw pokazaliśmy swój antyradziecki program. Wystąpiliśmy przebrani za radzieckich żołnierzy, ktoś rzucił czapką o ziemię, krzyknął „pierestrojka”, zagraliśmy „Do Ani” Kultu i dostaliśmy zakaz występów w liceum, jakichkolwiek – ze śmiechem wspomina Grzegorz „Pepan” Szczepańczyk. Efekt był taki, że nauczyciele zaczęli kontrolować to, czym kapele zamierzają poczęstować publiczność. - Ekipy występujące na pierwszym GIMP-ie wziął potem pod swoją kuratelę matematyk prof. Stawowski i organizował razem z nami różne szkolne imprezy – dodaje Szymon Szczepańczyk. Zmienił się nie tylko charakter imprezy, ale i miejsce, bo szkolna aula była na zapał licealistów zbyt sędziwa. Ostatnie GIMP-y organizowane były w starej fabryce obok Elwo, „Megabicie”. Do 2000 roku.

Po 11 latach przerwy Mateusz Niemiec i Piotrek Pudełko, licealiści z pszczyńskiego ogólniaka nr 1 postanawiają reaktywować imprezę. O tym, ile pracy włożyli w to wszystko, mówi dyrektor LO, Renata Dyrda. – To była inicjatywa szkolnej rady uczniowskiej, a przede wszystkim chłopaków. Niemal rok zajęło im dogranie wszystkiego. Sami zajęli się wszystkim, nawet przesłuchaniami, które odbyły się w naszym liceum. Podziwiam ich za to. GIMP to zawsze była inicjatywa uczniów, co naprawdę popieram – mówi Renata Dyrda, a najlepszym dowodem na autentyczny podziw dla zapału licealistów jest jurorowanie podczas wielkiego comebacku GIMP-u. Jest tu też Simon, który za chwilę po 25 latach też zaśpiewa, ale już nie w trio, bo w pięcioosobowej obsadzie. - Dla mnie reaktywacja Gimpu to super sprawa. Tylko przeraziłem się, że od pierwszej edycji minęło 25 lat. Totalny szok – śmieje się Szymon (mandolina, flety, bombarda, ukulele sopranowe, śpiew), który z Ireneuszem Spyrą (śpiew, ukulele barytonowe, melodyka), Leszkiem Kondzielnikiem (gitara elektryczna), Wojciechem „Affa” Świerczyńskim (perkusja) i Grzegorzem „Pepanem Szczepańczykiem (gitara basowa) zaraz wystąpią jako gwiazdy wieczoru. Tak, tak, z tym samym Grzegorzem i Irkiem, którzy na licealnej imprezie mieli już nigdy nie zagrać za antyradziecką postawę. Jest tu też Michał Czernek, dziś dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury, w którego murach odżywają stare dobre tradycje w nowej odsłonie. Honorowy patronat nad imprezą obejmuje burmistrz… Dariusz Skrobol (wspólnie ze starostą Pawłem Sadzą).

Jury - Renata Dyrda (dyrektor I LO im. B. Chrobrego), Szymon Szczepańczyk, Monika Mendrok, Patryk Strzemiecki, Dawid Nowak – zadecydowało, że: I miejsce otrzymuje Flies (Sagi, DIDoo, Tosio, Balcar, pochodzą z Miedźnej i Grzawy). Grają Rebel Rock - czyli połączenie wielu form punk rocka i hard rocka. Kapela powstała w lipcu 2010 r. z inicjatywy wszystkich członków zespołu. Tworzy go 4 muzyków: Sagi - wokal/gitara rytmiczna, DIDoo - perkusja/backing wokal, Tosio - gitara solowa, Balcar - gitara basowa oraz menadżer zespołu - Aleksander Byrski. Nazwa powstała podczas jednej z pierwszych prób w garażu, kiedy podczas muzycznej przerwy słychać było tylko brzęczenie muchy obijającej się o szybę. Mimo krótkiego stażu kapela ma na swoim koncie kilka koncertów i nagrodę publiczności w przeglądzie zespołów młodzieżowych „Żubrowisko 2010”. Jak grają? Będzie można ich usłyszeć niebawem, na „Dniach Pszczyny”, co jest główną nagrodą reaktywowanego po latach GIMP-u. II miejsce i nagroda publiczności - 3Equide (Pszczyna), III miejsce – Nocna Straż (Chorzów). Gwiazdy wieczoru: Szantana i Dysonans.


Pod patronatem „Gazety Pszczyńskiej” i portalu Infopres.pl


Czytaj również w najnowszym wydaniu Gazety Pszczyńskiej”, 10 maja 2011, nr 9.

akm

T G+ F

Zobacz także

SZANTANA: debiutancka płyta [ZOBACZ KLIP]
SZANTANA: debiutancka płyta [ZOBACZ KLIP]
Podaruj laurkę i wygraj!
Podaruj laurkę i wygraj!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18