Foto-temat: Promowali ziemię pszczyńską w Jabłonkowie

05.08.2013, 13:26

Pszczyna, Jabłonków

Od 2 do 4 sierpnia w czeskim Jabłonkowie trwała 66. już edycja „Gorolskigo Święta”. Z mocnym pszczyńskim akcentem.


Gorolski Święto to najstarsza i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, jej początki sięgają roku 1947.

Jej celem jest prezentacja kultury ludowej. Dzisiaj prezentują się tu nie tylko zespoły z Czech, Moraw, Słowacji czy Polski, ale także z Czarnogóry, Rumunii, Serbii czy z Brazylii.
W tym roku „Gorolski Święto” miało bardzo mocny pszczyński akcent.

Jedną z imprez towarzyszących było seminarium etnograficzne poświęcone tradycyjnej kulturze ludowej ziemi pszczyńskiej. Wykład na temat kultury regionu pszczyńskiego wygłosił wicewojewoda śląski, Piotr Spyra, dr Halina Nocoń mówiła o edukacji regionalnej na ziemi pszczyńskiej, natomiast Agnieszka Szymula z Muzeum Miejskiego w Tychach opowiadała o pszczyńskim stroju ludowym.

W piątek na scenie w godzinnym programie „Z moikiem i dziadem po wsi pszczyńskiej”, przedstawiającym ludowy rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej zaprezentował się zespół regionalny „Pszczyna”. W sobotę wystąpiły „Radostowianki”, a przez całą imprezę w specjalnych stoiskach zorganizowanych przez powiat pszczyński, gminę Pszczyna oraz Muzeum Prasy Śląskiej promowano walory naszego regionu.

Do tego każdy mógł skosztować tradycyjnych regionalnych dań, które serwowała „Planeta Smaku” oraz kołoczy, którymi częstowała Piekarnia-Ciastkarnia Kondzielnik z Jankowic.

W niedzielę w barwnym korowodzie zaprezentowały się wszystkie zespoły, które występowały podczas tych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolski Święto“ jest Koło Miejscowe Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Jabłonkowie.

Przypomnijmy, że powiat pszczyński otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Bogactwo tradycji wspólnym dziedzictwem kulturowym”. Pieniądze pozyskano w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013, dzięki czemu możliwy był wyjazd i promocja ziemi pszczyńskiej w Jabłonkowie.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Zobacz zdjęcia z 66. Gorolskigo Święta”, fot. infopres.pl oraz powiat pszczyński

ram

T G+ F

Zobacz także

Odkryj ziemię pszczyńską - konkurs
Odkryj ziemię pszczyńską - konkurs
Foto-temat: 11 listopada
Foto-temat: 11 listopada
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18