Foto-temat: Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały lokalne potrawy

03.12.2013, 10:47

Powiat

Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska zaprosiła do udziału w projekcie kulinarnym „Z tradycją i smakiem… Kucharzymy, gotujemy, warzymy” wszystkie 33 koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu pszczyńskiego. Na zaproszenie odpowiedziało 21 z nich.


Najpierw w każdym z kół odbyły się spotkania i warsztaty kulinarne, podczas których gospodynie rozmawiały o dawnych smakach i przepisach kulinarnych oraz przygotowywały tradycyjne, lokalne potrawy wg dawnych receptur. Końcem listopada w Domu Przyjęć „Markowy” w Porębie odbyło się podsumowanie tego projektu.
Podczas spotkania degustowano dania przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz przez gwiazdę spotkania – popularyzatora śląskiej kuchnii, Remigiusza Rączkę, który przekonywał, że kuchnia śląska jest nr 1 w Polsce. Zaserwował żur na kwasce z kapusty, karminadle po górnośląsku (ze słonym śledziem) i panczkraut (inaczej ciaperkapusta, czyli kapusta z ziemniakami). – Na Śląsku odbywa się mało spotkań w takiej formie, jak to dzisiejsze. Tutaj dzisiaj króluje tradycja i na pewno możemy się wspólnie czegoś nowego o warzyniu nauczyć. Niestety, znikają wielopokoleniowe domy, gdzie z dziada pradziada warzono tradycyjne dania i przede wszystkim rodzice mieszkali z dziećmi, omami i starzikami. Ale przepisy są zachowywane i my próbujemy je ożywić, a to jest najważniejsze – mówi Remigiusz Rączka.

I to jest właśnie główny cel kulinarnego projektu. - Pokłosiem naszego projektu będzie wydanie przepiśnika z wybranymi przepisami naszych babć. Spróbujemy nimi zainteresować najmłodszych w naszych szkołach i przedszkolach, co łączy się z edukacją regionalną, która jest realizowana – mówi Renata Dyrda, wiceprezes LGD „Ziemia Pszczyńska”. Przepiśnik ma ukazać się końcem roku. Będzie bezpłatny.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Gminny Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Pszczynie.

ram

T G+ F

Zobacz także

Dotacje ARiMR dla Kół Gospodyń Wiejskich. Nabór wniosków do końca października
Dotacje ARiMR dla Kół Gospodyń Wiejskich. Nabór wniosków do końca października
60-lecie działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej
60-lecie działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Wisły Wielkiej
"Żubrowisko"  w PCKul-u oraz online
"Żubrowisko" w PCKul-u oraz online
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18