Wizyty w polskich i zagranicznych muzeach rozbudzają historyczną ciekawość studentów. Na zdjęciu zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Art. spons. Carpe diem! Filologia klasyczna - niebanalny sposób na przyszłość!

Katowice02.07.2018, 12:15

Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zachęca do podjęcia nauki na kierunkach filologia klasyczna i mediteranistyka. Pierwszy nabór na studia dzienne potrwa do 8 lipca 2018 r.

Filologia klasyczna działa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach nieprzerwanie od 1991 roku, skupiając ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Doświadczona kadra dokłada wszelkich starań, by prowadzone zajęcia wychodziły naprzeciw wszelkim oczekiwaniom studentów. - Stawiamy sobie za cel rozwijanie pasji w zakresie literatury, historii i kultury Śródziemnomorza z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Podjęcie nauki na proponowanych przez nas kierunkach stwarza doskonałe możliwości wszechstronnego rozwoju - podkreśla prof. Anna Kucz, Kierownik Katedry Filologii Klasycznej.

Ze względu na specyfikę kierunku, szczególny nacisk położony jest na współpracę z zewnętrznymi instytucjami naukowymi, choć nie tylko! W programie nauczania znajdują się zajęcia terenowe w muzeach (przedmiot: Recepcja antyku) i winnicach (przedmiot: Kultura wina), organizowane są wyjazdy do palmiarni, kina czy teatru. Kierunki współpracują również z zagranicznymi ośrodkami badawczymi m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Katedra dysponuje specjalistycznym księgozbiorem znajdującym się w Lektorium Klasycznym, co pozwala na swobodne poszerzanie wiedzy z zagadnień opracowywanych podczas zajęć. W ofercie uczelni absolwenci szkół licealnych mają możliwość podjęcia nauki na kierunkach mediteranistyka (studia dzienne I stopnia) oraz filologia klasyczna (studia dzienne I i II stopnia).  

Zajęcia terenowe z przedmiotu Kultura wina pozwalają studentom w ciekawy sposób zgłębiać 
tajniki jego produkcji. Spotkanie w winnicy „Patria”.

Dyplom magistra filologii klasycznej otwiera drogę do zgłębiania tajników wiedzy o starożytności w ramach studiów doktoranckich (literaturoznawstwo lub językoznawstwo klasyczne). Szeroki wachlarz proponowanych przedmiotów przyciąga studentów innych kierunków, w tym: teologii, historii, prawa, filozofii, filologii (polskiej i języków nowożytnych), biologii czy medycyny. Absolwenci są nie tylko nauczycielami i tłumaczami. Ich umiejętności cenione są przez pracodawców w wielu branżach.

Podczas zajęć z przedstawicielami mediów studenci poznają pracę różnych redakcji i poruszają
tematykę zawodu dziennikarza na przestrzeni dziejów.

O szerokim spektrum zdobywanej wiedzy na uczelni przekonała się pochodząca z Pszczyny, absolwentka i obecna starsza wykładowczyni Katedry Filologii Klasycznej, dr Edyta Gryksa, która swoją pasję do języka łacińskiego i kultury antycznej odkryła podczas zajęć fakultatywnych w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. - Studia na filologii klasycznej i mediteranistyce otwierają przed studentami zupełnie nowe horyzonty. W czasach kiedy zainteresowanie antykiem wydaje się schodzić na drugi plan, niezwykle ważne jest odkrycie jego wartości i umiejętne przeniesienie ich w codzienne realia. Nasze studia uczą nie tylko staranności translacyjnej, tak kluczowej w nauce innych języków obcych, ale dają także poczucie spełnienia każdemu, kto ceni sobie precyzję i wysoki poziom kształcenia. Filologia klasyczna i mediteranistyka to drzwi do świata erudycji i niezliczonych możliwości - podkreśla dr Edyta Gryksa.

Zapraszamy w roku akademickim 2018/2019:

Filologia klasyczna (studia  dzienne I i II stopnia)

Celem kształcenia na kierunku filologia klasyczna jest przygotowanie studentów do posługiwania się językiem łacińskim i greckim pozwalającym na swobodną pracę z oryginalnymi tekstami antycznymi. Znajomość gramatyki i słownictwa obydwu języków daje gwarancję samodzielnego tłumaczenia i interpretowania zagadnień związanych z historią, literaturą i tradycją starożytnej Grecji i Rzymu. Program studiów obejmuje także przedmioty kierunkowe (historię literatur, historię starożytną, recepcję antyku, wstęp do literaturoznawstwa, stylistykę) oraz naukę języka obcego nowożytnego (włoskiego/hiszpańskiego). Studia posiadają akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Mediteranistyka (studia dzienne I stopnia)

Studia mediteranistyczne kształcą w zakresie wiedzy o cywilizacjach śródziemnomorskich kładąc nacisk na ich znaczenie w rozwoju kultury europejskiej. Program obejmuje przedmioty takie jak: historia starożytnego Bliskiego Wschodu, podstawy języka łacińskiego i greckiego, zabytki grecko-rzymskiego antyku, religie Śródziemnomorza, antyk i średniowiecze w literaturze, języki semickie (opcjonalnie hebrajski/syryjski), podróżnicy i wyprawy, kultura wina, epigrafika, wstęp do prawa rzymskiego i inne. Silny nacisk położony jest także na naukę języka obcego nowożytnego (włoski/ hiszpański).

Filologia klasyczna i mediteranistyka - I nabór na studia dzienne: 01.06 - 8.07.2018 r.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Katedra Filologii Klasycznej, Wydział Filologiczny

40-032 Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 1 (pokój 117),

tel. 32 200 94 17, e-mail: kfk@us.edu.pl

Więcej informacji na stronie internetowej: www.kfk.us.edu.pl

tog

T G+ F

Zobacz także

Carlos Johnson i Hoodoo Band w Bugsy
Carlos Johnson i Hoodoo Band w Bugsy
Drugi tom pszczyńskich opowiadań kryminalnych
Drugi tom pszczyńskich opowiadań kryminalnych
gorący temat
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej" już w sklepach! O czym piszemy?
Nowy numer "Gazety Pszczyńskiej" już w sklepach! O czym piszemy?
160 lat OSP w Jankowicach
160 lat OSP w Jankowicach
gorący temat
Wiał silny wiatr: 14 interwencji, zniszczone auta i dach domu
Wiał silny wiatr: 14 interwencji, zniszczone auta i dach domu
Zumba dla Natalii z Góry. 24-latka zbiera środki na protezę
Zumba dla Natalii z Góry. 24-latka zbiera środki na protezę
Kapsuła czasu zakopana. Odkopią ją za sto lat
Kapsuła czasu zakopana. Odkopią ją za sto lat
Miedźną ciągnie do metropolii
Miedźną ciągnie do metropolii
Gdy liczy się każda minuta
Gdy liczy się każda minuta
Jubileuszowe Złote Laury już w rękach przedsiębiorców
Jubileuszowe Złote Laury już w rękach przedsiębiorców
SQL: 16