Wizyty w polskich i zagranicznych muzeach rozbudzają historyczną ciekawość studentów. Na zdjęciu zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Art. spons. Carpe diem! Filologia klasyczna - niebanalny sposób na przyszłość!

Katowice02.07.2018, 12:15

Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zachęca do podjęcia nauki na kierunkach filologia klasyczna i mediteranistyka. Pierwszy nabór na studia dzienne potrwa do 8 lipca 2018 r.

Filologia klasyczna działa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach nieprzerwanie od 1991 roku, skupiając ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach. Doświadczona kadra dokłada wszelkich starań, by prowadzone zajęcia wychodziły naprzeciw wszelkim oczekiwaniom studentów. - Stawiamy sobie za cel rozwijanie pasji w zakresie literatury, historii i kultury Śródziemnomorza z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Podjęcie nauki na proponowanych przez nas kierunkach stwarza doskonałe możliwości wszechstronnego rozwoju - podkreśla prof. Anna Kucz, Kierownik Katedry Filologii Klasycznej.

Ze względu na specyfikę kierunku, szczególny nacisk położony jest na współpracę z zewnętrznymi instytucjami naukowymi, choć nie tylko! W programie nauczania znajdują się zajęcia terenowe w muzeach (przedmiot: Recepcja antyku) i winnicach (przedmiot: Kultura wina), organizowane są wyjazdy do palmiarni, kina czy teatru. Kierunki współpracują również z zagranicznymi ośrodkami badawczymi m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Katedra dysponuje specjalistycznym księgozbiorem znajdującym się w Lektorium Klasycznym, co pozwala na swobodne poszerzanie wiedzy z zagadnień opracowywanych podczas zajęć. W ofercie uczelni absolwenci szkół licealnych mają możliwość podjęcia nauki na kierunkach mediteranistyka (studia dzienne I stopnia) oraz filologia klasyczna (studia dzienne I i II stopnia).  

Zajęcia terenowe z przedmiotu Kultura wina pozwalają studentom w ciekawy sposób zgłębiać 
tajniki jego produkcji. Spotkanie w winnicy „Patria”.

Dyplom magistra filologii klasycznej otwiera drogę do zgłębiania tajników wiedzy o starożytności w ramach studiów doktoranckich (literaturoznawstwo lub językoznawstwo klasyczne). Szeroki wachlarz proponowanych przedmiotów przyciąga studentów innych kierunków, w tym: teologii, historii, prawa, filozofii, filologii (polskiej i języków nowożytnych), biologii czy medycyny. Absolwenci są nie tylko nauczycielami i tłumaczami. Ich umiejętności cenione są przez pracodawców w wielu branżach.

Podczas zajęć z przedstawicielami mediów studenci poznają pracę różnych redakcji i poruszają
tematykę zawodu dziennikarza na przestrzeni dziejów.

O szerokim spektrum zdobywanej wiedzy na uczelni przekonała się pochodząca z Pszczyny, absolwentka i obecna starsza wykładowczyni Katedry Filologii Klasycznej, dr Edyta Gryksa, która swoją pasję do języka łacińskiego i kultury antycznej odkryła podczas zajęć fakultatywnych w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. - Studia na filologii klasycznej i mediteranistyce otwierają przed studentami zupełnie nowe horyzonty. W czasach kiedy zainteresowanie antykiem wydaje się schodzić na drugi plan, niezwykle ważne jest odkrycie jego wartości i umiejętne przeniesienie ich w codzienne realia. Nasze studia uczą nie tylko staranności translacyjnej, tak kluczowej w nauce innych języków obcych, ale dają także poczucie spełnienia każdemu, kto ceni sobie precyzję i wysoki poziom kształcenia. Filologia klasyczna i mediteranistyka to drzwi do świata erudycji i niezliczonych możliwości - podkreśla dr Edyta Gryksa.

Zapraszamy w roku akademickim 2018/2019:

Filologia klasyczna (studia  dzienne I i II stopnia)

Celem kształcenia na kierunku filologia klasyczna jest przygotowanie studentów do posługiwania się językiem łacińskim i greckim pozwalającym na swobodną pracę z oryginalnymi tekstami antycznymi. Znajomość gramatyki i słownictwa obydwu języków daje gwarancję samodzielnego tłumaczenia i interpretowania zagadnień związanych z historią, literaturą i tradycją starożytnej Grecji i Rzymu. Program studiów obejmuje także przedmioty kierunkowe (historię literatur, historię starożytną, recepcję antyku, wstęp do literaturoznawstwa, stylistykę) oraz naukę języka obcego nowożytnego (włoskiego/hiszpańskiego). Studia posiadają akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Mediteranistyka (studia dzienne I stopnia)

Studia mediteranistyczne kształcą w zakresie wiedzy o cywilizacjach śródziemnomorskich kładąc nacisk na ich znaczenie w rozwoju kultury europejskiej. Program obejmuje przedmioty takie jak: historia starożytnego Bliskiego Wschodu, podstawy języka łacińskiego i greckiego, zabytki grecko-rzymskiego antyku, religie Śródziemnomorza, antyk i średniowiecze w literaturze, języki semickie (opcjonalnie hebrajski/syryjski), podróżnicy i wyprawy, kultura wina, epigrafika, wstęp do prawa rzymskiego i inne. Silny nacisk położony jest także na naukę języka obcego nowożytnego (włoski/ hiszpański).

Filologia klasyczna i mediteranistyka - I nabór na studia dzienne: 01.06 - 8.07.2018 r.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Katedra Filologii Klasycznej, Wydział Filologiczny

40-032 Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 1 (pokój 117),

tel. 32 200 94 17, e-mail: kfk@us.edu.pl

Więcej informacji na stronie internetowej: www.kfk.us.edu.pl

tog

T G+ F

Zobacz także

Pospieszyli się z otwarciem hali
Pospieszyli się z otwarciem hali
Klimakterium 2, czyli menopauzy szał
Klimakterium 2, czyli menopauzy szał
Grudniowe potrącenie na pasach: kierowca i pasażer z zarzutami
Grudniowe potrącenie na pasach: kierowca i pasażer z zarzutami
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie
Zapraszają na modlitwę Drogi Krzyżowej
Zapraszają na modlitwę Drogi Krzyżowej
gorący temat
Borussia Dortmund zaangażuje się w akademię Łukasza Piszczka
Borussia Dortmund zaangażuje się w akademię Łukasza Piszczka
Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
Jankowiczanie mają nowego sołtysa!
Jankowiczanie mają nowego sołtysa!
SQL: 16