Fatalna kondycja gminnej spółki

05.12.2012, 09:29

Pszczyna

PTBS chce sprzedać działki w Porębie, które kupił od gminy za symboliczną złotówkę na budowę nowych bloków. Radni sprzedaży działek powiedzieli stanowcze „nie”.


W listopadzie Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło przetarg na sprzedaż dziewięciu działek budowlanych w Porębie przy ul. Dworskiej. Ich powierzchnia waha się od 634 do prawie 1500 m2.
W sumie PTBS, czyli spółka, której podstawowym celem jest budowanie mieszkań (jej jedynym właścicielem jest gmina Pszczyna), jest właścicielem gruntu przy Dworskiej o powierzchni ponad 4 ha. To działki, które PTBS kupił od gminy na bardzo preferencyjnych warunkach w 2001 r. (zastosowano bonifikatę w wysokości 99,99% i PTBS zapłacił za grunt 36,25 zł) po to, by realizować tu budownictwo mieszkaniowe (zastrzegli to radni w uchwale z 2000 r.). Dziś tereny chce sprzedać, by uzyskać środki na bieżącą działalność oraz zgromadzić środki na budowę nowych bloków na działce przy ul. Cieszyńskiej, na granicy Pszczyny i Łąki.

- Z analizy rynkowej ewidentnie wynika, że mieszkańcy Pszczyny na pewno nie będą chcieli mieszkać w blokach mieszkalnych w Porębie. To dla nich za daleko. Dla naszych hipotetycznych przyszłych najemców za daleko jest nawet na ul. Cieszyńskiej, więc budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne w Porębie byłoby inwestycją chybioną – mówi prezes PTBS-u, Aleksander Ślęczka. Dodaje też, że PTBS mógłby wybudować tam domy jednorodzinne, ale ich koszt byłby wyższy niż tych, które oferują obecnie deweloperzy.

Na krawędzi
Burmistrz Dariusz Skrobol przyznaje, że PTBS ma dzisiaj ogromne problemy finansowe. - Spółka ma poręczenia kredytowe, które wzięła m.in. na budowę budynków tbsowskich we frankach szwajcarskich. Dzisiaj to się ogromnie na nas mści z tego względu, że kurs franka od tego czasu podskoczył prawie dwukrotnie. Stoimy praktycznie na krawędzi wypłacalności. Musimy pokrywać ewentualne niedobory finansowe właśnie ze sprzedaży działek. Potrzebny jest mocny zastrzyk finansowy, by spółka mogła dalej funkcjonować – burmistrz wyjaśnia, dlaczego dał zgodę na sprzedaż działek w Porębie.

W grudniu mają odbyć się ustne przetargi (licytacje) na sprzedaż pierwszego pasa, czyli dziewięciu działek. Wszystkich jest ok. 40, a kolejne miałyby być sprzedawane w przyszłym roku.

Radni chcą unieważnienia przetargu
Ale radni podczas sesji, która odbyła się 29 listopada powiedzieli stanowcze „nie” sprzedaży działek w Porębie. Większością głosów przegłosowali wniosek w sprawie przygotowania przez burmistrza projektu uchwały w sprawie umorzenia udziałów PTBS-u, dzięki czemu działki położone w Porębie zostaną przejęte przez gminę Pszczyna na własność. - Wniesienie tego gruntu jako udziałów do spółki było warunkowane tym, że w przyszłości tereny te będą wykorzystane tylko i wyłącznie pod budownictwo mieszkaniowe i tylko i wyłącznie przez PTBS. Nie można godzić się na reperowanie finansów spółki przez sprzedaż gruntu oraz na podejmowanie działań sprzecznych z celami statutowymi PTBS-u – argumentował radny Jacek Kubis.

Większością głosów radni przegłosowali także wniosek o unieważnienie przetargu na zbycie nieruchomości przy ul. Dworskiej.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Już w sprzedaży. Tylko 1 zł!

ram

T G+ F

Zobacz także

PLKS Pszczyna: Fatalna passa trwa
PLKS Pszczyna: Fatalna passa trwa
Miedźna: skład Gminnej Komisji Wyborczej
Miedźna: skład Gminnej Komisji Wyborczej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18