Euro 2012 za nami, czas więc na… sportowe emocje!

11.07.2012, 12:29

Powiat

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO) zaprasza do wspólnego monitoringu gminnych wydatków na sport.

Dlaczego warto wziąć pod lupę samorządowe wydatki na kulturę fizyczną? – Z jednej strony, to duże pieniądze, z drugiej – sport rzadko uważa się za temat wart planowania. Leży więc na uboczu obywatelskiego zainteresowania, a to sprzyja patologiom. Sport to też zdrowie nasze i naszych dzieci. Warto się zainteresować, jak gmina go wspiera - tłumaczy Karol Mojkowski z SLLGO. – Nie będziemy szukać wielkich afer, ale raczej niedoskonałości, które można skorygować. Potrzebujemy ochotników.
Przykładem zjawisk, na którą wyczulony musi być ochotnik, jest obserwowany w niektórych gminach nierówny dostęp do Orlików i innych publicznych boisk. Znacznie częściej „przy piłce” są na nich chłopcy, a dziewczętom pozostaje… gra w klasy.

Wiele gmin zapomina też o wspieraniu sportu dorosłych. Wiele finansuje tylko te dyscypliny, które lubi burmistrz lub dotuje tylko te kluby sportowe, którym kibicują włodarze miasta. – Lista większych i mniejszych grzechów nie ma końca i nie dostrzeże się ich wszystkich z perspektywy Warszawy. Tylko mieszkańcy poszczególnych gmin mogą zdefiniować problem i go rozwiązać. Chcemy przeszkolić chętnych – wyjaśnia Karol Mojkowski.

Do obywatelskiego monitoringu może się zgłosić każda pełnoletnia osoba, która zechce przyjrzeć się sprawie we własnej gminie. W połowie września, ochotnicy trafią do Warszawy na weekendowe szkolenie. Dowiedzą się tam, jak powstaje i jak wydawany jest budżet gmin i jakie są obowiązki samorządów w zakresie wspierania kultury fizycznej. Eksperci pokażą też, jak w praktyce prowadzić kontrolę społeczną, co robić, gdy urząd ją utrudnia, jak skutecznie zainicjować zmianę na lepsze. Bo w końcu właśnie o tę zmianę chodzi!

Sam monitoring potrwa ok. 2 miesięcy i wymagać będzie poświęcenia kilku godzin tygodniowo. Na koniec, w połowie listopada społeczni kontrolerzy z całej Polski znów zjadą się w Warszawie, by wspólnie omówić wyniki monitoringów i zaplanować dalsze działania w gminach. – Taka dwumiesięczna obywatelska przygoda potrafi diametralnie odmienić sposób myślenia o własnym sąsiedztwie i o swojej roli w społeczności. Człowiek zaczyna się czuć pełnoprawnym gospodarzem i partnerem dla władz. Nie boi się ich, czasem wyrasta na lokalnego lidera. Zapraszamy – podsumowuje Karol Mojkowski.

Ochotnicy, przez cały czas badania, będą mogli liczyć na mailowe i telefoniczne wsparcie ekspertów SLLGO. Organizacja pokryje też wszelkie koszty związane z wyjazdem na warszawskie szkolenia, a także inne wydatki prowadzenia monitoringu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 19 lipca!

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na www.watchdog.org.pl/sport

jack

T G+ F

Zobacz także

PKF: za kulisami Euro 2012
PKF: za kulisami Euro 2012
Przedświąteczne emocje sportowe
Przedświąteczne emocje sportowe
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18