Elwo na giełdzie?

17.11.2011, 13:39

Pszczyna

- Myślę, że w ciągu dwóch lat moglibyśmy zadebiutować na GPW - powiedział portalowi wnp.pl Andrzej Hołda, prezes Elwo - spółki, która kontynuuje tradycję upadłej fabryki elektrofiltrów w Pszczynie



Dodał, że spółka zamierza powiększać zatrudnienie, a w przyszłości chciałaby ubiegać się o generalne wykonawstwo większych projektów energetycznych.
O upadłości obejmującej likwidację majątku Elwo, wówczas w 95 proc. spółki zależnej Rafako, sąd zadecydował w lutym 2009 r. Pszczyńska spółka nie była w stanie rozliczyć się z kontraktów na opcje walutowe, które zawarła z kilkoma bankami.

Firmę od syndyka masy upadłościowej wykupił śląski biznesmen Ryszard Szajter, związany m.in. ze spółkami Farby Kabe Polska oraz Interchem Katowice, których jest prezesem.

Spółka ma koncentrować się na produkcji urządzeń odpylających, głównie elektrofiltrów dla kontrahentów krajowych i zagranicznych. Oferta Elwo jest skierowana do przedsiębiorstw z branży paliwowo-energetycznej, przemysłu budowlanego, chemicznego, mineralnego oraz elektromaszynowego.

- Obecnie na portfel zamówień obejmuje konstrukcje o wadze 5 tys. ton, co przekłada się na kilkadziesiąt milionów złotych. Patrząc na poziom kontraktowania możemy założyć, że w przyszłym roku firma zacznie już na siebie zarabiać - ocenił Hołda.

- Zatrudniamy ok. 300 osób. Przy zakładanych przez nas rocznych mocach produkcyjnych rzędu 10 tys. ton stali, będziemy musieli jeszcze przyjąć do pracy ok. 200 osób. Wcześniej wykonaliśmy mnóstwo pracy, żeby odzyskać zaufanie u dawnych klientów i odnowić kontakty handlowe - dodał.

Zaznaczył, że w przyszłości przychody Elwo w dużej mierze będą zależały od tego, czy spółka będzie uczestniczyła w przedsięwzięciach energetycznych również jako generalny wykonawca.

- Wiele spółek może potrzebować Elwo jako partnera wykonawczego przy projektach energetycznych. Jesteśmy już generalnymi wykonawcami małych zleceń. W przyszłości moglibyśmy ubiegać się o większe zlecenia w energetyce samodzielnie lub z partnerami. Otrzymujemy też zapytania ofertowe od potencjalnych wykonawców nadchodzących dużych inwestycji w polskiej energetyce - wskazał Hołda.

Dodał, że istotny rynek dla Elwo w kolejnych latach będzie związany z dostosowaniem polskiej energetyki do zaostrzanych norm emisji szkodliwych związków.

- W Polsce ponad 300 ciepłowni wymaga adaptacji do norm europejskich. Ta ogromna praca będzie musiała zostać w Polsce wykona w najbliższych latach. Podobne wyzwania stoją przed takimi krajami jak Niemcy, Węgry, Rumunia czy Bułgaria - podkreślił prezes.

Pytany o możliwe plany giełdowe spółki powiedział, że jest to jedna potencjalnych dróg rozwoju Elwo.

- Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch mogliśmy wejść na giełdę. Będzie to jednak zależało w głównej mierze od planów właściciela - podsumował.

Andrzej Hołda od kwietnia 2009 r. do grudnia 2011 r. był prezesem Energomontażu-Południe. W przeszłości był też m.in. szefem rady nadzorczej Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria i prezesem Zakładu Konstrukcji Spawanych Ferrum w Katowicach. Szefem Elwo Hołda jest od początku czerwca tego roku.
źródło: http://www.wnp.pl

agw

T G+ F

Zobacz także

Przy ul. Bielskiej nie ma już Elwo. Jest park przemysłowy
Przy ul. Bielskiej nie ma już Elwo. Jest park przemysłowy
gorący temat
Znów zwalniają z Elwo. To wygaszanie firmy?
Znów zwalniają z Elwo. To wygaszanie firmy?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18