Krzyż na wzniesieniu teraz skierowany jest ku... ekranom akustycznym, w dodatku nieprzezroczystym

Ekrany zasłoniły krzyż

Pszczyna22.04.2018, 00:37

Od ponad 20 lat przy DK 1 na niewielkim wzniesieniu stoi krzyż. Teraz został zasłonięty przez ekrany akustyczne.

Krzyż znajduje się po prawej stronie DK 1, jadąc od zjazdu z obwodnicy Pszczyny w kierunku Bielska, kilkaset metrów za przejazdem kolejowym na ul. Katowickiej. Jest pomiędzy „jedynką” a torami kolejowymi, zwrócony w kierunku drogi. Teraz właściwie w kierunku ekranów akustycznych, które zostały wybudowane kilka metrów od wzniesienia.

O sprawie poinformował nas zbulwersowany czytelnik. - Krzyż został w tej chwili całkowicie przysłonięty nieprzezroczystymi panelami ekranu akustycznego. Wystarczyło w tym miejscu albo nie montować ekranu w ogóle (nikogo w tym miejscu ekrany nie osłaniają) albo zastosować panele przezroczyste – zauważa.

Zasłonięcie krzyża oburzyło też inicjatora postawienia go na wzniesieniu przy DK 1. - To antypolskie, antychrześcijańskie. Jestem załamany – mówi Józef Ryguła, działacz społeczny, były radny Rady Miejskiej w Pszczynie. Krzyż na niewielkim kopcu (nazywanym przez Rygułę „kopcem Kościuszki”) postawiono w 1996 r. Ma symbolizować Polskę katolicką, a kopiec - sławić znanego na całym świecie Tadeusza Kościuszkę. Na krzyżu znajdują się flagi Polski, kwiaty, znicze. - Myślałem, że przy budowie ekranów zostanie on uszanowany – mówi.

Ekrany akustyczne na tym odcinku DK 1 powstały w ramach inwestycji za ponad 10 mln zł realizowanej niedawno w Pszczynie i Piasku przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak informuje GDDKiA, „wypełnienie ekranów zaprojektowano głownie z elementów nieprzezroczystych, pochłaniających. W miejscach szczególnych, takich jak np. przestrzenie ekspozycyjne, rejony działalności gospodarczej, bliska lokalizacja budynków, dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego ekrany będą wypełnione panelami przezroczystymi ze szkła akrylowego”.

Dlatego pytamy rzecznika katowickiego oddziału GDDKiA, dlaczego w miejscu, gdzie znajduje się krzyż także nie zastosowano ekranów przezroczystych? - Żeby spełnić narzucone nam normy, musiał być w tym miejscu zastosowany materiał pochłaniający dźwięk. Nie ma takiego materiału pochłaniającego, który byłby przezroczysty – mówi Marek Prusak. Podkreśla, że krzyż nie został zasłonięty. - To jedynie efekt uboczny oddzielenia drogi od otoczenia – przyznaje.

Józef Ryguła nie daje jednak za wygraną. O bulwersującej go sprawie chce poinformować najważniejsze osoby w państwie. Przygotowuje pismo w tej sprawie z prośbą o interwencję do prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości, prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz do duchownych.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

W Goczałkowicach powstaną ekrany akustyczne
W Goczałkowicach powstaną ekrany akustyczne
Mieszkańcy Piasku czekają na budowę ekranów
Mieszkańcy Piasku czekają na budowę ekranów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

Jacek 2018-05-23 godz. 09:05
"Stanisław" i "Konrad" to teksty pisane pezez samego Rygułę.
mieszkanka 2018-05-01 godz. 19:18
widać prawda w oczy kłuje, dziękuję za zgłoszenie mojego komentarza hahah śmiech na sali! Krzyż i śmierć Pana Jezusa na nim ma być w sercach katolików a nie przy drogach!
JÓZEF 2018-04-27 godz. 15:16
Edward Stachura - Ludzi coraz więcej, Człowieka coraz mniej. Albert Camus - Wielkość Człowieka polega na Jego postanowieniu by być silniejszym niż warunki czasu i życia. Krzysztof Kamil Baczyński - Nam jedna szarża - do Nieba wzwyż i jeden order - nad Grobem Krzyż. Paul Coelho - Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko ty słyszysz Matka Teresa z Kalkuty - Każdy niesie swój Krzyż. Pamiętacie Mękę Chrystusa. Jego Krzyż kończy się radosnym Zmartwychwstaniem. Adam Mickiewicz - Krzyż ma na całą Europę rozciągnięte ramiona. Juliusz Słowacki - O Krzyż Cię proszę Modlitwą gwałtowną.
bon mot 2018-04-27 godz. 15:13
test
Mieszkanka Pszczyny 2018-04-27 godz. 00:59
Popieram Pana w działaniach. Też jestem zbulwersowana tym co zrobiono. Komu to by miało przeszkadzać, że część ekranu jest przeźroczysta i eksponowała Kopiec Kościuszki? Za każdym razem co tam przejeżdżam - to się tylko denerwuję - komu tak na prawdę zależało aby zasłonić to miejsce? Proszę nie ustawać w działaniach. Dużo siły i wytrwałości! Powodzenia Panie Ryguła!
Konrad 2018-04-26 godz. 13:52
Pamiętajmy! Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP „Rokiem Tadeusza Kościuszki”, gdyż 15 października 2017 przypadła 200 Rocznica Zgonu i Jego Nieśmiertelnej Pamięci. Uchwała głosiła: - Ideały i dokonania Tadeusza Kościuszki przynoszą zaszczyt nie tylko Narodowi Polskiemu ale całej ludzkości, gdyż przyczynił się On do uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, za to otrzymał z rąk Jerzego Waszyngtona najwyższy amerykański Order Cyncynata i stopień gene-rała, do dziś jest honorowany przez Naród Amerykański. Natomiast w czasie uroczystości pogrzebowych Kościuszki La Fayet-te powiedział: - Kościuszko należy do całego świata a Jego cnoty są własnością całej ludzkości, zaś w Kongresie Amery-kańskim Harrison przepowiedział nieśmiertelność imienia Kościuszki dopóki wolność nie zapanuje na świecie. Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, podjęła uchwałę objęcia patronatem Obchody 200 Lecia Zgonu Kościuszki, które odbywały się w październiku jako Tydzień Kościuszkowski w całej Polsce. Czyżby Pan Przemysław Juszczyk, Dyrektor GDDKiA Oddział w Katowicach naprawdę o tym nie wiedział. W Pszczynie odprawiono trzy Msze Św. Ojczyź-niane. 22.X. br. w Kościele Wszystkich Św w intencji Tadeusza Kościuszki z okazji Jego 200 Rocznicy Śmierci. Pan J. Ry-guła pisał do Dyrektora P. Juszczyka trzykrotnie. Pan Dyrektor zamieścił 28.VII.2017 w internecie informację dotyczącą budowy ekranów akustycznych na DK1 Pszczyna-Piasek: - W miejscach szczególnych takich jak np. przestrzenie ekspozycyjne ... ekrany będą wypełnione panelami przeziernymi ze szkła akrylowego. Czyżby Kopiec Kościuszki nie odpowiadał wyrażeniu 'przestrzeń ekspozycyjna' a Tadeusz Kościuszko nie był godny eksponowania. Tytuł prawny dał Dyrektorowi P. Juszczykowi § 1 pkt 3 ust 1e Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. - „ochrona przed nadmie-rnym hałasem, wibracjami ...”. Natomiast wcześniejszy podpunkt 'd' głosi: - „ochrona środowiska i dóbr kultury”, a dal-szy Pkt 3) podpowiada: - „ochrona uzasadnionych interesów osób trzecich”. Jak widzimy. W działaniu mamy do czynienia z jawnym łamaniem prawa. Konrad
Stanisław 2018-04-25 godz. 21:21
Nieco taktu i kultury.Jesteśmy w Katolickiej Polsce. W bieżącym roku 2018 obchodzimy Setną Rocznicę Uzyskania Niepod-ległości Naszej Ojczyzny i 170 Rocznicę Usypania Kopca Tadeusza Kościuszki w Pszczynie. Kopiec Kościuszki jest Dziełem Kultury i Sztuki, Dziedzictwa Narodowego, wyrazem piękna, pamięci, czci i szacunku dla jednej z najszlachetniejszych postaci naszej Narodowej Historii. Po Rewolucji Krakowskiej w 1846 r. Rzeczpospolita Krakowska została włączona do Au-strii. Zaborca Kraków czynił twierdzą. Kopiec otoczono murem oporowym Kontakt z Kopcem po roku 1846 stał się prakty-cznie niemożliwy. Wg. „Monografii Pszczyny” Ludwika Musioła w latach 1846-48 Józef Fixek, dzierżawca karczmy i strzel-nicy w Pszczynie przy wsparciu Ludu Ziemi Pszczyńskiej, szczególnie uczestników walczących u boku Kościuszki usypał Kopiec Naczelnika Państwa o wysokości koło dwudziestu metrów. Dużym ułatwieniem sypania Kopca był fakt budowy drogi bitej w latach 1846-1848: Pszczyna–Piasek-Mikołów i Pszczyna-Goczałkowice. W okresie nasilającego się kulturkampfu do-szło do trzy-etapowej likwidacji Kopca Kościuszki. Przyczyną stała się budowa linii kolejowej, trasy: Wrocław–Szopie-nice-Murcki-Pszczyna-Dziedzice. Pierwszą nitkę kolei przepuszczono 24 czerwca 1870 r. i przedzielono Kopiec na dwie części. Drugą nitkę torów poprowadzono w latach 1906/09 na trasie: Kobiór-Pszczyna-Czechowice. Zlikwidowano część Kopca między torami a budowaną szosą, natomiast trzecią, ostatnią część Kopca - między torami a Strzelnicą (LOK) usunięto w r. 1938 budując tory kolei: Pszczyna-Racibórz.Dostrzegalna pozostałość pierwszego Kopca istnieje między torami kolei PKP koło LOKu i działka Pana Józefa Ryguły przylegająca do DK1 Nr 3453/39 zakupiona w r. 1995, na której wzniesiono w l. 1995-96 omawiany Kopiec Kościuszki.
Kudłaty 2018-04-24 godz. 16:21
Z tego co mi sie wydaje to tam został zrekonstruowany słynny w Pszczynie kopiec Kościuszki który stał nieopodal, a rozebrany został bodajże w 1870 z powodu budowy koleji żelaznej, Ktoś uznał ze da tam Krzyż po jaka cholerę to nie wiem, ale cóż przecież to Polska
jozef.rygula2@gmail.com 2018-04-24 godz. 15:51
Adam Mickiewicz - Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem
Mieszkanka 2018-04-24 godz. 15:02
Treść została wysłana do moderatora, ponieważ jest niezgodna z regulaminem portalu.
pszczynianka 2018-04-22 godz. 21:23
Pan Ryguła by se już dał spokoj, no po prostu tragedia się stała, nie ma ekranów Źle, sa ekrany Źle, czemu nie interweniowali jak stawiali ekrany, czy prędzej przy projekcie itp.,???? tylko teraz jak już stoja?? myśleli ze akurat ten odcinek pominą ?? bosze .......
żal 2018-04-22 godz. 21:17
Ja pier............le........... normanie nokaut :)))
Kopiec Kościuszki ??!! 2018-04-22 godz. 11:27
Wydaje mi się że lekarza bardziej potrzebuje ten/ta ktory/a to napisał/a. Jednak od dziennikarza wymaga się racjonalnego podejścia do tematów a nie pisania wszystkiego z kim ktoś przyjdzie...
rozbawiony 2018-04-22 godz. 10:59
Panie Ryguła...a co na to pana lekarz?
treść:
autor:

SQL: 20