(fot. UG Pawłowice)

Ekologiczna komunikacja w Pawłowicach

Pawłowice19.06.2020, 07:29

Gmina Pawłowice pozyskała niespełna 5,5 mln zł. z Unii Europejskiej na projekt związany z rozbudową infrastruktury transportu zbiorowego. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności systemu komunikacji dzięki integracji co najmniej 3 środków transportu: roweru, autobusu i samochodu.

3 czerwca została podpisana umowa na to zadanie, którego realizacja wzbogaci każde sołectwo o nowe obiekty związane z komunikacją i transportem. Lokalizacja głównych punktów pokrywa się z już istniejącymi przystankami i centrami komunikacyjnymi danego sołectwa. W ich skład wejdą między innymi: zadaszenia z paneli fotowoltaicznych dla postoju samochodów osobowych oraz rowerów, miejsca do odpoczynku dla rowerzystów, automatyczne toalety samoczyszczące oraz urządzenia edukacyjno-zabawowe, z którego będą mogły korzystać dzieci oczekujące z rodzicami na kontynuowanie podróży.

Niektóre istniejące przystanki również będą przebudowane, dzięki czemu staną się bardziej komfortowe i bezpieczne. Część z nich będzie zadaszona panelami fotowoltaicznymi, a prąd wyprodukowany w ramach instalacji będzie wykorzystany do oświetlenia przystanków i elektronicznych tablic informacyjnych.

Parkingi dla rowerów, zwane Bike & Ride, na których  mieszkańcy będą mogli zostawić swój jednoślad i dalej podróżować autobusem lub samochodem, również będą posiadały dachy w formie paneli fotowoltaicznych, aby oświetlać miejsce parkingowe.

Projekt realizowany jest w  formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że to wykonawca sporządzi projekt budowlany, uzyska pozwolenie na budowę, a później zrealizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu. Całkowity koszt inwestycji to 6 mln. 850 tys. zł. z czego 80% sfinansowane zostanie ze środków unijnych.

W tym roku potrwają prace projektowe, a realizacja rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2022 rok.

Nowatorski projekt poprawi jakość transportu, umożliwiając mieszkańcom bezpieczne połączenie podróżowania rowerem samochodem i autobusem. Dodatkowym efektem zadania będzie zmniejszenie emisyjności transportu poprzez promocję jazdy na rowerze i zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych.

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Pszczynianin punktuje gminny plan transportu
Pszczynianin punktuje gminny plan transportu
Jest plan rozwoju transportu. Ma powstać 7 linii
Jest plan rozwoju transportu. Ma powstać 7 linii
Trwa remont Górniczej w Pawłowicach
Trwa remont Górniczej w Pawłowicach
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie pszczyńskim
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie pszczyńskim
Replika Pomnika Powstańców Śląskich trafiła do Pszczyny
Replika Pomnika Powstańców Śląskich trafiła do Pszczyny

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18