(fot. UM)

Edukacja ekologiczna w skansenie i zagrodzie żubrów

Pszczyna08.10.2020, 18:43

W ramach realizacji zajęć "Tropem żubra", "Cztery pory roku w ogrodzie prababci", "Sekrety pszczół" oraz "Z legendą w przyrodę", odbywających się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w zabytkowym Parku Pszczyńskim, Ratusz podjął tej jesieni współpracę z różnymi firmami zajmującymi się produkcją lub projektowaniem materiałów edukacyjnych, które pozwolą stworzyć doskonałą i profesjonalną bazę dydaktyczną w prowadzonych przez ARiPZP obiektach edukacyjnych.

Na uwagę zasługują m.in. pomoce krakowskiej firmy STUKA PUKA. Dzięki współpracy z nimi wzbogacono ofertę edukacyjno-przyrodniczą dla dzieci i młodzieży o wielowymiarowe drewniane układanki pozwalające rozwijać kreatywność oraz ćwiczyć zręczność poprzez odkrywanie tajników otaczającego nas świata przyrody w obydwu ośrodkach edukacji ekologicznej, tj. Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.

Zakupiono także sztalugi, plansze edukacyjne, ocynkowane doniczki, nasiona, znaczniki do roślin, laminarkę, laptopy i inne materiały edukacyjne, które pozwalają na przygotowywanie ciekawych i różnorodnych zajęć na łonie natury o różnych porach roku.

Organizatorzy, w trakcie prowadzenia zajęć starają się podejść kompleksowo do dzieci i młodzieży pomagając im odnaleźć swój potencjał, pogłębiamy ich wiedzę na temat flory i fauny, zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz kierujemy uwagę na wartość społeczną prowadzonych zajęć. Pokazują radość wypływającą z procesu uczenia się w trakcie przebywania na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z otaczającą nas przyrodą.

Odwiedzający uczestnicy mają także okazję poznania podczas zajęć tajników mitologii śląskiej, spotykając na swej drodze beboka, rusałkę, bałamutnika, bzionka i inne mitologiczne postaci.

Przygotowane przez ARiPZP zajęcia ze względu na charakter odbywają się dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, w skansenowym ogrodzie prababci, na tarasie widokowym, w altanie oraz wewnątrz budynku edukacyjnego gdzie przeprowadzane są pogadanki w oparciu o przygotowaną ekspozycję.

Dla najbardziej aktywnego uczestnika przewidziano atrakcyjną, ekologiczną nagrodę.

Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną skierowaną dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich na stronie http://www.zubry.pszczyna.pl/ oraz www.skansen.pszczyna.pl. 

Zajęcia prowadzone są przez pasjonatów przyrody dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Żubr występuje w... sercu miasta
Żubr występuje w... sercu miasta
Akademia Zdrowego Kręgosłupa w Skansenie
Akademia Zdrowego Kręgosłupa w Skansenie
Autorka książki o Pszczynie nominowana do kolejnej nagrody
Autorka książki o Pszczynie nominowana do kolejnej nagrody
Zasady bezpieczeństwa w Urzędzie Miejskim
Zasady bezpieczeństwa w Urzędzie Miejskim
Rusza budowa przedszkola w Goczałkowicach
Rusza budowa przedszkola w Goczałkowicach
Wyburzanie płyty wiaduktu w Suszcu
Wyburzanie płyty wiaduktu w Suszcu
Nauczanie hybrydowe w powiatowych szkołach
Nauczanie hybrydowe w powiatowych szkołach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18