fot. Ministerstwo Cyfryzacji

E-dowody już od poniedziałku

Region02.03.2019, 12:26

Wszyscy ci, którzy zawnioskują o nowy dowód osobisty 4 marca i później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

Na pierwszy rzut oka niewiele różnić się będzie od dotychczasowych dowodów. – Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Kluczową różnicą między „starym” dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. Co się w niej kryje? – To  wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami – mówi minister Marek Zagórski. – E-dowód to – poza dokumentem tożsamości – także bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. W skrócie: to na nim zapisany jest nasz profil osobisty, ale i podpis osobisty, który będzie umożliwiał podpisywanie dokumentów. Wszystko na jednym blankiecie – dodaje. 

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli nasz dokument jest ważny, można z niego korzystać. Jeśli chcemy e-dowód – możemy o niego zawnioskować jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej. Za wymianę nic nie zapłacimy.

E-dowody – identycznie jak dotychczasowe dowody osobiste – będą ważne przez 10 lat.
Ministerstwo Cyfryzacji

pako

T G+ F

Zobacz także

Ludzie gór o pięknie życia
Ludzie gór o pięknie życia
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18