Dziennikarze do piór

17.10.2011, 15:10

Region

Marszałek Województwa Śląskiego ogłasza pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek


- Konkurs został zorganizowany z dwóch powodów: po pierwsze, żeby upamiętnić naszą wspaniałą koleżankę Krystynę Bochenek, a po drugie – by wreszcie stworzyć konkurs i nagrodę dla dziennikarzy, którzy najrzetelniej i najbardziej obiektywnie piszą o województwie śląskim. Bardzo się cieszę, że ta wspólna inicjatywa środowiska dziennikarskiego i Urzędu Marszałkowskiego ziściła się. Myślę, że oprócz nagrody głównej, dla zwycięzcy równie istotny będzie prestiż i promocja województwa. 13 marca w Radiu Katowice, czyli drugim rodzinnym domu Krysi, odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody” – powiedział marszałek Adam Matusiewicz.

Na autora najwartościowszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł. Konkurs ma charakter otwarty, ale w szczególności będą uwzględniane problemy związane z historią województwa śląskiego i jej stereotypowymi ocenami w kraju oraz obecnymi zmianami i wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie ma promować region, a także upamiętnić Krystynę Bochenek – śląską dziennikarkę znaną z wielu akcji i inicjatyw społecznych.

Termin zgłaszania prac do konkursu upływa 31 grudnia 2011 roku. Wręczenie nagrody odbędzie się 13 marca – w dniu imienin Krystyny. W pierwszej edycji konkursu pod uwagę brane będą publikacje prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne oraz publikacje z zakresu dziennikarstwa internetowego opublikowane w latach 2010 i 2011.

Laureata wyłoni Kapituła w składzie: marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Radia i Telewizji prof. Krystyna Doktorowicz, szef „Faktów” TVN Kamil Durczok, reportażystka radiowa Anna Sekudewicz oraz dziennikarz „Polityki” Jan Dziadul. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wiele lat pracowała w Polskim Radiu Katowice, współpracowała też z telewizją i prasą. Była autorką wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn. Z inicjatywą upamiętnienia Krystyny Bochenek w formie corocznej nagrody jej imienia wyszło w ubiegłym roku regionalne środowisko dziennikarskie. W listopadzie 2010 r. sejmik województwa jednogłośnie poparł ten pomysł.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Województwa Śląskiego.

(źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego)

jack

T G+ F

Zobacz także

Literaci do piór!
Literaci do piór!
Wieczornica w Pielgrzymowicach
Wieczornica w Pielgrzymowicach
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18