Dziękowali za plony w Radostowicach

08.09.2008, 11:20

Radostowice

Gospodarzem tegorocznych dożynek w gminie Suszec było sołectwo Radostowice. Choć rolników żyjących z pracy na roli można podobno zliczyć na palcach jednej dłoni, radostowiczanie stanęli na wysokości zadania i ochoczo włączyli się w organizację święta plonów.


Udekorowane ulice, korowód dożynkowy, bogaty program artystyczny i coś do posmakowania - grochówka, kołocz i chleb ze smalcem. Tak Radostowice przyjęły gości.
Starostowie dożynek, Bernadeta Mazur oraz Jerzy Waleczek przekazali wójtowi gminy, Marianowi Pawlasowi okazały bochen chleba, upieczony z tegorocznych ziaren. - W gminie Suszec rolnictwo nie jest zajęciem masowym. Tym bardziej więc kultywowanie tradycji i kultury ludowej jest naszym obowiązkiem. Żadne urządzenia nie zastąpią pracy i rozumnego działania rolników. Wyjałowiona gleba nie daje plonów, pielęgnowana - jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem chylimy głowę przed tymi, którzy ją użyźniają – mówił Marian Pawlas.

Dożynki były też okazją do wyróżnienia rolników hodujących krowy mleczne. Starosta Józef Tetla, wójt Suszca oraz prezes Pszczyńskiej Spółdzielni Mleczarskiej, Jacek Jeleń wręczyli wyróżnienia Piotrowi Bogoczowi z Suszca, Renacie i Henrykowi Fickom z Kobielic, Marii i Janowi Mańkom z Suszca, Danucie i Zenonowi Lalom z Suszca, Dorocie i Józefowi Gąsiorom z Suszca, Elżbiecie i Jerzemu Waleczkom z Radostowic oraz Agnieszce i Józefowi Rozmusom z Mizerowa. Ci ostatni usłyszeli także fanfary. To wszystko dlatego, że sprzedają najwięcej mleka w gminie – aż 840 tys. litrów rocznie.

Gmina wyróżniła także przedsiębiorców – piekarnię Vito, Przedsiębiorstwo Medros, firmę Krystmar oraz Grażynę i Szczepana Poloków, a także Scholę Canticum. Wszystkich za promocję i szerzenie dobrego imienia gminy Suszec.

Na scenie zaprezentowali się m.in. radostowiccy uczniowie, zespoły śpiewacze, a dożynki zakończyły się zabawą przy muzyce granej przez zespół Widmo.

ram

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Dziękowali za plony
Dziękowali za plony
W Pielgrzymowicach dziękowali za plony
W Pielgrzymowicach dziękowali za plony
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18