(fot. Powiat Pszczyński)

Dwa tysiące odblasków trafi do pieszych

Powiat26.03.2019, 14:26

W ramach kampanii „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” funkcjonariusze przekażą pieszym dwa tysiące odblaskowych opasek.

"Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” to kampania promująca bezpieczne poruszanie się pieszych i rowerzystów po drogach powiatu pszczyńskiego. Akcja realizowana jest od kilku lat przez powiat pszczyński, a jej celem jest ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, m.in. poprzez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych.

- Podczas ostatnich sześciu lat powiat pszczyński zakupił i przekazał mieszkańcom już niemal 60 tysięcy elementów odblaskowych. Akcje skierowane były m.in. do seniorów, przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych czy gimnazjalistów. W tym roku we współpracy z policją opaski trafią do pieszych, którzy są słabo widoczni po zmroku - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła, która przekazała pszczyńskiej policji dwa tysiące odblasków z nazwą akcji „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!”.

- Policjanci patroli ruchu drogowego będą wręczać opaski odblaskowe w miejscach, gdzie jest duże natężenie pieszych użytkowników dróg - w okolicach szkół, kościołów czy dużych zakładów pracy. Część opasek będą przekazywać także dzielnicowi. Interesują nas zwłaszcza te miejsca, gdzie pieszy ma obowiązek posiadać elementy odblaskowe - poza terenem zabudowanym i bez chodników. Zachęcamy jednak, by w terenie zabudowanym również nosić odblaski, bo wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników ruchu drogowego - mówi pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie, mł. insp. Piotr Kost.

Piesi niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza terenem zabudowanym po zmroku, obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Zgodnie z policyjnymi danymi, pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 m. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że pieszy widoczny jest już z ponad 150 m.

(źródło: Powiat Pszczyński)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Do Pszczyny trafiła wystawa poświęcona handlowi ludźmi
Do Pszczyny trafiła wystawa poświęcona handlowi ludźmi
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Prędkość"
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Policyjna akcja "Prędkość"
Policyjna akcja "Prędkość"
POLEKU, czyli slow life po naszymu
POLEKU, czyli slow life po naszymu
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Suszeckie sianokosy jak dawniej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20