(fot. Powiat Pszczyński)

Dwa tysiące odblasków trafi do pieszych

Powiat26.03.2019, 14:26

W ramach kampanii „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” funkcjonariusze przekażą pieszym dwa tysiące odblaskowych opasek.

"Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” to kampania promująca bezpieczne poruszanie się pieszych i rowerzystów po drogach powiatu pszczyńskiego. Akcja realizowana jest od kilku lat przez powiat pszczyński, a jej celem jest ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, m.in. poprzez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych.

- Podczas ostatnich sześciu lat powiat pszczyński zakupił i przekazał mieszkańcom już niemal 60 tysięcy elementów odblaskowych. Akcje skierowane były m.in. do seniorów, przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych czy gimnazjalistów. W tym roku we współpracy z policją opaski trafią do pieszych, którzy są słabo widoczni po zmroku - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła, która przekazała pszczyńskiej policji dwa tysiące odblasków z nazwą akcji „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!”.

- Policjanci patroli ruchu drogowego będą wręczać opaski odblaskowe w miejscach, gdzie jest duże natężenie pieszych użytkowników dróg - w okolicach szkół, kościołów czy dużych zakładów pracy. Część opasek będą przekazywać także dzielnicowi. Interesują nas zwłaszcza te miejsca, gdzie pieszy ma obowiązek posiadać elementy odblaskowe - poza terenem zabudowanym i bez chodników. Zachęcamy jednak, by w terenie zabudowanym również nosić odblaski, bo wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników ruchu drogowego - mówi pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie, mł. insp. Piotr Kost.

Piesi niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza terenem zabudowanym po zmroku, obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Zgodnie z policyjnymi danymi, pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 m. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że pieszy widoczny jest już z ponad 150 m.

(źródło: Powiat Pszczyński)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Zabezpieczono kolejne 3 automaty do gier
Zabezpieczono kolejne 3 automaty do gier
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Niedzielny wypadek na DK1. Interweniowało LPR
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Pierwsza ślizgawka w Pawłowicach już 15 listopada!
Wspólne patrole sokistów i policjantów
Wspólne patrole sokistów i policjantów

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20