Prąd dla samorządów zdrożeje aż o 75%!

Droższy prąd: gminy zapłacą aż 75% więcej!

Powiat20.12.2018, 10:48

Zapowiadane od nowego roku podwyżki opłat za energię elektryczną uderzą po kieszeni także samorządy. Burmistrz Pszczyny zapowiada, że będzie trzeba rezygnować z niektórych inwestycji.

Od jakiegoś czasu mówi się, że w przyszłym roku prąd mocno zdrożeje. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce odczuje to każdy z nas, choć pojawiają się informacje o ewentualnych rekompensatach dla gospodarstw domowych.

Ale i tak podwyżki dla przedsiębiorstw są raczej nieuniknione, a to odczuje każdy z nas, choćby podczas zakupów. Odbije się to też na działalności samorządów.

Pobliskie samorządy organizują przetargi na grupowy zakup m.in. energii elektrycznej. Dzięki dużej grupie zakupowej udaje się uzyskać niższą stawkę, niż gdyby każda gmina ogłaszała osobny przetarg. Podobne rozwiązanie planowano na lata 2019-2020.

Ogłoszono przetarg, ale okazało się, że cena za MWh jest prawie 80% wyższa niż do tej pory! Zdecydowano więc o skróceniu okresu obowiązywania umowy, z dwóch lat do roku. Do drugiego przetargu zgłoszono jednak niewiele tańszą stawkę.

Rozstrzygnięty końcem listopada przetarg wygrała firma PGE Obrót, która jako jedyna złożyła ofertę (jej łączna wartość to ponad 7,5 mln zł). Cena energii wynosić będzie 358 zł za MWh netto. To więcej niż do tej pory o ok. 75%! W gminie Pszczyna umowa obejmuje oświetlenie uliczne, wszystkie obiekty oświatowe, obiekty sportowe, obiekty komunalne.

- Nie będziemy robić trzeciego przetargu, ponieważ widzimy, że ceny energii w całym kraju szybują do góry, i to ponad 80% w niektórych przypadkach. Dotyka to wszystkie gminy – mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Sytuację niech obrazuje fakt, że w tym roku za oświetlenie ulic i placów gmina płaci ok. 2,5 mln zł, a w 2019 r. - jak mówi burmistrz - będzie to już prawie 5 mln zł! - Z tego powodu będziemy musieli okroić inwestycje, zwłaszcza drogowe – przyznaje.

W grupie zakupowej znajdują się: gminy Pszczyna, Pawłowice, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, powiat pszczyński, Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju, Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Miedźnej, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Pszczyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny, Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie oraz PTBS, ARiPZP i PIK.

pako

T G+ F

Zobacz także

Rząd kazał, samorządy mówią nie
Rząd kazał, samorządy mówią nie
Rozmawiali o transporcie publicznym i wspólnych zakupach
Rozmawiali o transporcie publicznym i wspólnych zakupach
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
17. edycja Reggae w Stodole
17. edycja Reggae w Stodole

Komentarze:

maciej 2018-12-27 godz. 15:42
Piszecie bzdury , nie będzie znaczących podwyżek !
Burakiewicz 2018-12-20 godz. 15:15
Brak podwyżek za prąd to tylko jedna z wielu postprawd dojnej zmiany
treść:
autor:

SQL: 18