fot. dokumentacja fotograficzna do interpelacji radnego Rady Miejskiej, Marka Szklorza

Mieszkańcy apelują o bezpieczną infrastrukturę przy zakładzie poprawczym w Łące. Jest odpowiedź Starostwa Powiatowego

Łąka08.11.2019, 14:04

Mieszkańcy Łąki oraz pracownicy Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich apelują, że przez źle zaprojektowaną infrastrukturę przy ul. Zdrojowej w Łące piesi nie mają możliwości bezpiecznego poruszania się i dojścia do budynków. Z posesji wychodzą wprost na ścieżkę rowerową i są narażeni na potrącenie. Potrzebne jest też przejście dla pieszych.  

Kolejny raz apeluje w tej sprawie także radny Rady Miejskiej Marek Szklorz. W interpelacji wystosowanej do burmistrza Pszczyny wskazał, że po zachodniej stronie ul. Zdrojowej nie znajduje się żaden ciąg komunikacyjny dla pieszych - brakuje chodnika, a nawet pobocza. Jest tylko droga dla rowerów. W pobliżu nie ma odpowiednio oznakowanego przejścia dla pieszych.

Kilka rodzin mieszkających w budynku przy ul. Zdrojowej 62  nie ma możliwości bezpiecznego dojścia do posesji. Wychodząc z niej, wstępują bezpośrednio na drogę rowerową, która na tym odcinku nie jest ciągiem pieszo-rowerowym. Mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali, że piesi zmuszeni są do nieprawidłowego korzystania ze ścieżki rowerowej i są narażeni na niebezpieczeństwo potrącenia przez rowerzystów. Wśród nich są dzieci uczęszczające do szkół. 

Jest ścieżka rowerowa, ale nie ma chodnika. Piesi są zmuszeni do nieprawidłowego korzystania z drogi rowerowej, by się poruszać.

 

 

W tej sprawie odbyła się już wizja lokalna z inicjatywy Powiatowego Zarządu Dróg po złożeniupierwszej interpelacji radnego. Uczestniczyli w niej mieszkańcy, pracownicy zakładu poprawczego, przedstawiciel Urzędu Miasta i Powiatowego Zarządu Dróg, oraz radny Marek Szklorz.

Podczas wizji sporządzono notatkę, w której mieszkańcy zawnioskowali o

  • wykonanie  połączenia  dla pieszych pomiędzy posesjami nr 62 i 64
  • wykonanie przejścia dla pieszych przez ul. Zdrojową na wysokości posesji nr 62
  • Sprawdzenie poprawności oznaczenia pionowego i poziomego pobliskiego przejścia dla rowerzystów i pieszych przez Zdrojową. Obecnie można mieć wątpliwości czy piesi mogą z niego korzystać. 

Obecne oznakowanie przejścia dla rowerzystów i pieszych przez ul. Zdrojową budzi wątpliwości.

Pomimo zapewnień przedstawiciela Powiatowego Zarządu Dróg, że ustosunkuje się do wniosku w terminie 30 dni, w ciągu 3 miesięcy nie udzielono odpowiedzi. Marek Szklorz 10 października br. wystosował w tej sprawie kolejną interpelację do burmistrza Pszczyny. Ponieważ ulica Zdrojowa jest drogą powiatową, interpelacja została przekazana do Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.

Starostwo Powiatowe wydało już stanowisko w tej sprawie. Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi rzecznika:

W latach 2015-2016 na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg firma Biuro Studiów i Projektów Komunikacji z Katowic wykonała projekt przebudowy dróg powiatowych – ul. Zdrojowej w Pszczynie i Jeziornej w Goczałkowicach-Zdroju. Na etapie projektowania, po szczegółowej analizie możliwych rozwiązań oraz z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników drogi, wybrano koncepcję, która zakładała wykonanie po jednej stronie ulicy chodnika dla pieszych, a po drugiej – ścieżki rowerowej. Projektant przygotowując projekt stałej organizacji ruchu uwzględnił przepisy ruchu drogowego oraz istniejące i projektowane potoki pojazdów, rowerów i pieszych celem zlokalizowania przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komendanta powiatowego policji w Pszczynie.

Mieszkańcy posesji nr 62 i 64 mają taki sam dostęp do ciągu dla pieszych, jak pozostali mieszkańcy ulicy Zdrojowej i Jeziornej, których domy zlokalizowane są po tej samej stronie ww. ulic. Zdecydowana większość dróg w naszym powiecie (wojewódzkich, powiatowych i gminnych) jeżeli posiada chodnik dla pieszych, to jest to chodnik z jednej strony ulicy. Mieszkańcy ul. Zdrojowej 62 i 64 mają dostęp do ciągu dla pieszych na zasadach zawartych w kodeksie drogowym (art. 11 ust. 4 mówi o tym, że pieszy może korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli nie ma chodnika, zaś art. 11 ust. 1 ogólnie odnosi się do korzystania przez pieszych z jezdni). Warto zwrócić uwagę, że przed przebudową ulic Zdrojowej i Jeziornej, po tej stronie nie było chodnika i mieszkańcy również na zasadach ogólnych włączali się do ciągu dla pieszych po drugiej stronie drogi.

Radny Marek Szklorz złożył w maju br. interpelację w temacie przejścia mieszkańców przez ul. Zdrojową. W efekcie tej interpelacji, Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie zorganizował wizję w terenie, w której wzięli udział mieszkańcy, pracownicy Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich oraz radny. Na tym spotkaniu przedstawiciel PZD wytłumaczył wszystkie okoliczności oraz objaśnił, że mieszkańcy posesji nr 62 i 64 mogą na zasadach ogólnych włączać się do ciągu dla pieszych po drugiej stronie. Mimo podjęcia działań w celu wyjaśnienia tematu podczas spotkania zainteresowanych, radny w październiku br. złożył drugą interpelację w tej samej sprawie. W związku z tym, 8 listopada została wystosowana odpowiedź pisemna na drugą interpelację radnego - pisze rzecznik Starostwa. 

(fot. dokumentacja fotograficzna do interpelacji radnego Rady Miejskiej, Marka Szklorza)

Reklama
                                                                                          

Reklama
     

 

ar

T G+ F

Zobacz także

Przebudowa ul. Zimowej - projekt czeka na zaopiniowanie mieszkańców
Przebudowa ul. Zimowej - projekt czeka na zaopiniowanie mieszkańców
Co z chodnikiem przy nowym przedszkolu nr 5?
Co z chodnikiem przy nowym przedszkolu nr 5?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej

Komentarze:

Pieszy 2019-11-08 godz. 22:31
Wystarczyłoby na odcinku kilkudziesięciu metrów poszerzyc trochę ścieżkę i zrobić ciąg pieszo rowerowy, a przejazd dla rowerów odpowiednio oznakowac żeby też było przejście dla pieszych
Pszczyniok 2019-11-08 godz. 19:26
* Miało być re: mieszkaniec
Pszczyniok 2019-11-08 godz. 19:25
Te mieszkaniec na szczęście żyję w wolnym kraju i mogę wyrazić swoje zdanie. Moim zdaniem to świetna inwestycja której zazdroszczą nie tylko inne osiedla i sołectwa ale i gminy i miasta. A ktoś szuka dziury w całym. Ja po prostu nie widzę tu problemu bo tez nie mam chodnika po swojej stronie drogi i muszę przejść na drugą stronę. A wy macie chodnik i ścieżkę rowerową i jeszcze wam źle. Ja wam zazdroszczę!
Mieszkaniec 2019-11-08 godz. 18:05
Pszczyniok radny nie musi juz zblyskac jest od tego żeby działać dla mieszkancow i to robi i żaden żadnego nie zachęca, a jak nie jesteś zorientowany to prośba o nie wypowiadanie sie
Pszczyniok 2019-11-08 godz. 17:49
Przejście jest. A mam wrażenie ze ludzie wpadają w histerie zachęcani przez radnych którzy chcą zabłysnąć! Szkoda ze ba zdrojowej tacy niezadowoleni ja chętnie chciałbym u siebie taką inwestycję....
Adam 2019-11-08 godz. 16:09
Czyli jak wcześniej nie było chodnika a teraz jest to mają się mieszkańcy cieszyć i nie płakać że nie ma przejścia, to jakiś żart starostwa
Mieszkaniec 2019-11-07 godz. 19:37
Najważniejsze żeby mieszkańcy mogli bezpiecznie wraz z dziećmi dojść do swojej posesji
Ala 2019-11-07 godz. 17:59
Mieszkańcy ul. Podlaskiej i Relaksowej również prosili o przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy do ścieżki rowerowej. Dostali odpowiedź że nie ma takiej potrzeby. A ruch na skrzyżowaniu zdrojowej, podlaskiej i zimowej jest jak w Rzymie. Zwłaszcza jak od Kapiasa wszyscy wyjeżdżają
adam 2019-11-07 godz. 11:10
brak odpowiedz PZD to kpina z mieszkańców i tyle. Brawo radny. Niektórzy działają
OZE 2019-11-07 godz. 10:23
Brawo! Brak odpowidzi Powiatowego Zarządu Dróg jest skandaliczny. Zachęcam też radnych, żeby znalazł się pierwszy odważny i wskazał kompletną niemoc pszczyńskiych władz w kwesti smogu, choć można było zrobić wiele, np. zakazać montażu kotłów na węgiel w nowych domach, zwolnić osoby ogrzewające ekologicznie z podatku od nieruchomości, wspierać dodatkowo z budżetu wymianę żródeł ogrzewania. Same apele i płacze burmistrza oraz groźby kontrole niewiele dają...Zatem - nie lękajcie się,co powie sąsiad...
Wyborca 2019-11-07 godz. 10:00
Brawo Radny Szklorz. Mój głos nie był zmarnowany.
treść:
autor:

SQL: 20