Czy nowe osiedle u zbiegu ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec pozostanie tylko wizualizacją? (wiz. PTBS)

Drogo jak w Warszawie. Nie będzie nowego osiedla?

Pszczyna07.12.2018, 10:44

Trzy przetargi nie wyłoniły wykonawcy Osiedla Luizy, bo oferty były dużo droższe niż planowane wydatki na ten cel. PTBS zwróci wkłady wszystkim, którzy zrezygnują z wynajmu mieszkań. Czy jest jeszcze szansa na powstanie nowego osiedla?

O problemach z wyłonieniem wykonawcy największej mieszkaniowej inwestycji gminy Pszczyna pisaliśmy już w połowie tego roku. Pierwszy przetarg na budowę sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (195 mieszkań o powierzchni od 30 m2 do 64 m2 w standardzie „pod klucz”) ogłoszono w połowie lutego. Zgłosiły się dwie firmy – oferta pierwszej opiewała na 53,4 mln zł, a drugiej – na 58 mln zł. Przetarg unieważniono, bo inwestor zamierzał przeznaczyć na ten cel „tylko” 30,5 mln zł.

W maju ogłoszony został drugi przetarg. Także on nie dał rozstrzygnięcia, bo zgłosiło się do niego jedynie konsorcjum lokalnych firm, które zaproponowało jeszcze wyższą cenę – aż 63,7 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż założony przez Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego plan!

Wtedy burmistrz Pszczyny (PTBS to spółka, której jedynym udziałowcem jest gmina) mówił nam, że najprawdopodobniej wybór oferenta nastąpi „z wolnej ręki”. Wbrew zapowiedziom we wrześniu ogłoszono kolejny, trzeci już przetarg na budowę mieszkań. I tym razem nie dał rozstrzygnięcia, a jedyna złożona oferta była jeszcze droższa niż poprzednie. Opiewała na prawie 67 mln zł, czyli ponad 6,5 tys. zł brutto za m2!

- Zaistniała sytuacja bardzo nas martwi. Tym bardziej, że nawet biorąc pod uwagę problemy występujące obecnie na rynku usług budowlanych, pociągające za sobą drastyczny wzrost cen, trudno uznać złożone nam oferty za rynkowe. Świadczą o tym wyniki rozstrzygniętych w ostatnim czasie przetargów przez TBS-y w Katowicach - z 19 września br. – koszt budowy 3 930 zł/m2 oraz we Wrocławiu z 11 września br. – koszt budowy 4 401,57zł/m2 – zauważa Wojciech Studzieński, prezes PTBS-u.

Koszty zaproponowane w przetargu na budowę Osiedla Luizy porównał do cen sprzedaży mieszkań na rynku prywatnym w takich aglomeracjach, jak Katowice, Kraków, a nawet Warszawa.

Jak przyznaje W. Studzieński, zainteresowanie planowanymi mieszkaniami jest bardzo duże. W krótkim czasie PTBS zawarło umowy rezerwacyjne na ponad połowę lokali. Teraz jednak spółka będzie zmuszona unieważnić kolejny przetarg na budowę. Zarząd podjął też decyzję o zwrocie wpłaconych kwot partycypacji wszystkim osobom, które zdecydują się na rozwiązanie umowy partycypacji.

Spółka podkreśla jednak, że możliwość rozwiązania umów partycypacji nie oznacza zaprzestania starań o rozpoczęcie realizacji osiedla. - Bierzemy pod uwagę m.in. zmianę technologii wykonania robót budowlanych, negocjacyjny tryb wyłonienia wykonawcy, podział inwestycji na mniejsze zadania. Każde z tych zagadnień jest obecnie przedmiotem dogłębnych analiz – zauważa W. Studzieński.

Jak dodaje, możliwe to będzie tylko przy wsparciu finansowym, jakim jest przyznany wstępnie preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego informuje, że warunkiem uzyskania kredytu jest rozpoczęcie budowy najpóźniej we wrześniu 2019 r.

 

Więcej na ten temat piszemy w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 23/2018) - w sklepach za 1 zł!

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Większość się wycofała, ale z inwestycji nie rezygnują
Większość się wycofała, ale z inwestycji nie rezygnują
Chcą budować, ale dwa razy drożej
Chcą budować, ale dwa razy drożej
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw
Jak ustrzec się przed zarażeniem koronawirusem
Jak ustrzec się przed zarażeniem koronawirusem
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu
Ograniczenia odwiedzin w pszczyńskim szpitalu

Komentarze:

pszczyńska babka 2018-12-09 godz. 12:02
Dlaczego nie zgłosić tego terenu i budowy osiedla w ramach "mieszkanie 500+"
treść:
autor:

SQL: 20