fot. materiały prasowe, źródło: UM Pszczyna

Z podwórka na stadion. XX turniej dziecięcy o Puchar Tymbarku

Kraj16.09.2019, 12:44

Wystartowały zapisy do XX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy w Europie turniej dla dzieci, który rozgrywany jest już od prawie 20 lat. W Turnieju organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej do tej pory udział wzięło ponad 2 miliony małych piłkarek i piłkarzy. 

Do Turnieju mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Chęć udziału drużyn dziewcząt i chłopców mogą zgłaszać opiekunowie, nauczyciele i trenerzy. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl i potrwa do 30 września. W rozgrywkach mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12. Wielki finał zostanie rozegrany na stadionie PGE Narodowy na przełomie maja i kwietnia. 

Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne i powiatowe turnieju. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich (od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12 zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia - 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem. Każde dziecko, które zagra w Turnieju otrzyma wyjątkowy medal.

- Przed nami XX, wyjątkowa edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mocno wierzę, że będzie to wartościowy czas dla wszystkich uczestników. Czas nauki, wzajemnej motywacji, niezapomnianych emocji, ale również spełnienia marzeń. I nie mam tu na myśli tylko nagrody głównej: gry na PGE Narodowym, czy spotkania dzieci z ich piłkarskimi idolami, ale każde, nawet najmniejsze marzenie - o pierwszym medalu, czy po prostu udziale w Turnieju - podkreśla Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. - Dla nas, organizatorów, będzie to z kolei kolejny rok realizacji postawionego sobie głównego celu - promocji piłki nożnej w Polsce, również wśród dziewcząt - dodaje.

W poprzedniej edycji w województwie śląskim rywalizowało 825 drużyn. Najwięcej, bo 64 proc. z nich, stanowiły zespoły zgłoszone przez szkoły podstawowe. Do finałów wojewódzkich awansowało blisko 140 drużyn chłopców i dziewczynek, którzy na poziomie rozgrywek wojewódzkich strzelili 1484 goli. Mistrzami województwa śląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z SP 17 Zabrze (kategoria do lat 8), SP 7 Częstochowa (U-10) i SMS-u Katowice (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-8 i U-10) i Sprintu Katowice (U-12). Dziesięciolatki okazały się najlepsze również podczas finału ogólnopolskiego. W nagrodę uczestniczyły w spotkaniu z piłkarzami reprezentacji Polski.

Turniej niesie za sobą popularyzację dyscypliny w kraju - zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. Średnio około 30 proc. uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. założeniem organizatora jest to, aby na najwyższym szczeblu rozgrywek, w finale ogólnopolskim, w swoich kategoriach wiekowych mierzyło się tyle samo drużyn dziewcząt i chłopców. 

Turniej daje szansę na odkrycie piłkarskich talentów, które po zakończeniu rozgrywek zapraszane są na Letnią Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowanie organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Dla wielu młodych piłkarzy i piłkarek jest to początek drogi do występów w kadrach młodzieżowych. Do tej pory ponad 50 uczestników Turnieju zostało reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Na przestrzeni 20-letniej historii wydarzenia, udział w nim wzięli m.in. Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Paulina Dudek i Bartosz Bereszyński.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym już od 13 lat firma Tymbark. Rozgrywki objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

 (źródło: UM Pszczyna)

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Turniej Piłki Nożnej
Turniej Piłki Nożnej " Z podwórka na Stadion"
"Z podwórka na stadion"
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19