Dziury, zarośnięte pobocza, a po deszczach pełno wody – tak wygląda ścieżka rowerowa i dla wielu mieszkańców droga dojazdowa do posesji.

Droga dla rowerów, ale nie dla mieszkańców?

Studzienice20.04.2017, 09:17

Droga przy rurociągu to dla niektórych jedyna droga dojazdowa do domu, a także trasa rowerowa. Ale jej stan jest fatalny. Nikt o nią nie dba, bo trwa spór, kto za drogę odpowiada. A cierpią mieszkańcy.

- Teraz jeszcze nie jest tak źle. Kiedy trawa rośnie, a drzewa robią się zielone, jest tragedia. Nic nie widać. Naprawdę boję się o bezpieczeństwo swojej rodziny – pokazuje Monika Copija. Mieszka za rurociągiem w Studzienicach. Kiedy pobocza są zarośnięte, a trawa długo niekoszona, o wypadek nietrudno. Zresztą, do kilku z udziałem rowerzystów już tu doszło. Często mieszkańcy przy drodze muszą kosić sami.

Droga przy rurociągu to też część trasy rowerowej. Ale przypomina bardziej tor przeszkód pełen dziur. Żeby dojechać do posesji, trzeba ten tor przeszkód pokonać np. samochodem. Dotyczy to tylko w Studzienicach ok. 60 domów! Po deszczu wszędzie są ogromne kałuże, gdy jest słonecznie – wszystko się kurzy. Jak mówi Monika Copija, od kilkunastu lat nie są podcinane drzewa, nie było też żadnego remontu nawierzchni.

To droga nie dla mieszkańców?
- Nawigacja prowadzi do naszego domu drogą przez rurociąg. Co więcej, gdy na DK 1 jest wypadek, kierowcy robią sobie tędy objazd. Ruch samochodowy jest spory. Znaku zakazu wjazdu nigdzie nie ma – zauważa mieszkanka Studzienic. Droga była głównym tematem podczas zebrania mieszkańców w Studzienicach. - Ta sprawa ciągnie się od lat. Każdy obiecywał przed wyborami, że droga będzie zrobiona. A nic nie jest zrobione – podsumował jeden z mieszkańców. Wniosek w tej sprawie do burmistrza złożył też Klub Radnych „Ziemia Pszczyńska”.

Sprawa nie jest prosta. Nieruchomości pod drogą są własnością Skarbu Państwa, ale pozostają w dyspozycji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. GPW złożyło wniosek o nabycie z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów pod magistralą wodociągową w Ćwiklicach, Jankowicach i Studzienicach. Wojewoda odmówił, a GPW złożyło odwołanie do ministra infrastruktury.

Skarb Państwa czy GPW – kto odpowiada za stan drogi? „Nie widzę na dzień dzisiejszy możliwości bezpośredniego ingerowania w poprawę stanu technicznego nieruchomości” - napisał w piśmie do burmistrza starosta Paweł Sadza, który w zakresie gospodarowania nieruchomościami reprezentuje Skarb Państwa. Jak przyznaje, nie może przeznaczyć żadnych środków na tę drogę, choćby ze względu na toczące się postępowanie. GPW chce ją bowiem uwłaszczyć.

Piotr Biernat, rzecznik prasowy GPW przyznaje natomiast, że droga tak naprawdę nie jest przeznaczona dla mieszkańców. - Obecnie droga nie ma charakteru drogi publicznej, ale technologicznej, której głównym celem jest umożliwienie poruszania się służb technicznych obsługujących tamtejszą magistralę wodociągową. Z tego powodu do tej pory nie prowadzono istotnych prac remontowych lub odtworzeniowych odcinków tej drogi – wyjaśnia.

To dziwne tłumaczenie z co najmniej trzech powodów. Droga stanowi jedyny dostęp do drogi publicznej dla kilkudziesięciu domów. Mieszkańcy otrzymali zgodę na budowę, a przy tym konieczne jest przecież zapewnienie dojazdu. Niektórzy, by taki dojazd mieć, po sprawie w sądzie musieli zapłacić GPW i Skarbowi Państwa za przejazd przez rurociąg. Tak było w przypadku M. Copiji. A chodzi o niemałe pieniądze. I po trzecie – droga jest oznakowania jako międzygminna trasa rowerowa.

GPW zapowiada prace
Czyżby jednak było światełko w tunelu? Pod koniec marca odbyła się wizja lokalna terenu, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele GPW, Urzędu Miejskiego, sołectwa oraz policji. Teraz GPW opracowuje zakres prac do wykonania w tym miejscu. - Chodzi o prace potrzebne do doprowadzenia tej drogi do stanu umożliwiającego bezpieczne jej użytkowanie – mówi P. Biernat.

- To duży postęp, bo do tej pory GPW twierdziło, że dla nich stan drogi jest wystarczający – mówi sołtyska Jolanta Spek, która też brała udział w wizji.

Minister ma rozpatrzyć sprawę prawa użytkowania wieczystego drogi do końca kwietnia. Jeśli nie przyzna go GPW, w grę wchodzi np. jej przejęcie na rzecz gminy Pszczyna, co proponuje starosta. Gmina zapowiada, że chciałaby ją wyremontować. - Kilkakrotnie już deklarowałem, że gmina wykona tam remont albo przekaże pieniądze na remont, ale ktoś musi mi się przyznać, że ten remont przeprowadzi – przyznał na zebraniu w Studzienicach z-ca burmistrza, Grzegorz Wanot.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Fatalna droga przy rurociągu: jest plan B
Fatalna droga przy rurociągu: jest plan B
OSP w Studzienicach świętowała 160-lecie istnienia
OSP w Studzienicach świętowała 160-lecie istnienia
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Święto Teatru z POPP
Święto Teatru z POPP
Trzy włamania w Łące
Trzy włamania w Łące
W Woli może powstać wyjątkowy plac zabaw. Trzeba głosować!
W Woli może powstać wyjątkowy plac zabaw. Trzeba głosować!
Klienci zaskoczeni wysoką opłatą parkingową
Klienci zaskoczeni wysoką opłatą parkingową

Komentarze:

Cukireczek 2017-04-21 godz. 19:41
http://www.m.pszczynska.pl/kobiorzanie-czekaja-na-most.html
LCKYN3 2017-04-21 godz. 19:39
PROTOKÓŁ z II SESJI RADY GMINY KOBIÓR z dnia 14 grudnia 2010 r. 5. Sprawozdanie Wójta. " po powodzi został odbudowany most na Korzeńcu za środki z budżetu Gminy, GPW i Powiatu Pszczyńskiego," https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiK8_z0irbTAhWlOsAKHW0CA2wQFggsMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.archiwum.kobior.pl%2Fbip.kobior.pl%2Fbip.kobior.pl%2Ffiles%2Ffck%2F104%2Ffile%2FRada_Gminy%2FProtokoly%2F2011%2Fsesja_02.doc&usg=AFQjCNHfuoNqbgOQIYh80O-0u0cHP379CA
cd 2017-04-21 godz. 19:36
http://www.tvs.pl/informacje/w-kobiorze-powstaje-tymczasowy-most-2010-07-07
Ciekawostka cd. 2017-04-21 godz. 19:29
na rurociągu w Kobiórze http://wszwkatowice.wp.mil.pl/pl/29_29.html
Dla was 2017-04-21 godz. 19:25
Ciekawe jak to Kobiór rozwiązał, bo tam i asfalt i most naprawiony na tzw "rurociągu" http://photo.bikestats.eu/zdjecie/321625/most-na-korzyncu-elegancko-odremontowany-mozna-bezpiecznie-smigac-na-rowerze
treść:
autor:

SQL: 20