Dodaje skrzydeł

11.12.2012, 14:33

Pszczyna

Bez ich pomocy trudno wyobrazić sobie ratowanie życia. I ciągle są potrzebni.


Produkują najcenniejszy lek i robią to bezinteresownie. Krwiodawcy w listopadzie mają swoje święto. Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa spotkali się w restauracji „U Michalika”.- Cały czas prowadzone są badania w kierunku otrzymania krwi sztucznej, ale mimo że technika i osiągnięcia medyczne są bardzo daleko posunięte, to w dalszym ciągu będziemy państwa prosić, abyście krwiodawcami pozostali, bo póki co krwi ludzkiej nie da się zastąpić – zwróciła się do zebranych Halina Gawrońska-Gepfert, kierowniczka organizującego spotkanie Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pszczynie.

Tradycyjnie doroczne spotkanie jest okazją do wręczenia wyróżnień honorowym dawcom krwi. Wśród nich znaleźli się prawdziwi rekordziści. Jak 59-letni Marian Kobiór z Pszczyny, który zdążył oddać już ponad 70 litrów krwi. - Ciesze się, że mogłem oddać tyle krwi i będę to robił tak długo, jak tylko możliwe – mówi Marian Kobiór. Datę oddania pierwszych litrów krwi pamięta doskonale. To był styczeń 1974 r. i służba w wojskowej straży pożarnej. Od tego czasu Marian Kobiór krew oddaje regularnie. Jest też ambasadorem krwiodawstwa. - Namawiam ludzi do oddawania krwi. Nie próbuję im czegoś wmawiać, po prostu mówię – idźcie, zobaczycie, że będziecie się lepiej czuć. Większość ludzi myśli, że jak się oddaje krew, to się będzie krócej żyło. To nieprawda – człowiek się lepiej czuje, jest lżejszy i dostaje skrzydeł – śmieje się Marian Kobiór.

Wśród wyróżnionych był też Sławomir Majewski, który do tej pory oddał ponad 60 litrów krwi. Przyznano też Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Odznakę ZHDK I stopnia (minimum 18 litrów oddanej krwi w przypadku mężczyzn oraz 15 litrów w przypadku kobiet) otrzymali: Krzysztof Antosz, Renata Czernecka, Magdalena Kaczmarczyk, Renata Kanownik, Jerzy Pilewski, Sławomir Szymoszek oraz Grzegorz Załucki. Odznakę ZHDK II stopnia (mężczyźni - minimum 12 litrów, kobiety – minimum 10 litrów –) otrzymali: Ryszard Błazik, Marcin Jonkisz, Magdalena Kiedos, Bartłomiej Sajdok i Anna Walawska. Natomiast Odznakę ZHDK III stopnia (mężczyźni - minimum 6 litrów, kobiety – minimum 5 litrów -) otrzymali: Michał Banaś, Mateusz Dajka, Grzegorz Drzyżdżok, Krzysztof Golda, Katarzyna Gorzela, Tomasz Górka, Cyprian Janko, Konrad Koczenda, Dariusz Krzempek, Kacper Kudzia, Marek Kurzyca, Karol Malina, Roman Mocek, Tomasz Orzana, Iwona Pala, Anna Sapeta oraz Krzysztof Simka.

jack

T G+ F

Zobacz także

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18