Dobro należy pokazywać. Wyróżniono pszczyńskich wolontariuszy

06.12.2013, 12:18

Pszczyna

Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. A w minioną niedzielę w Pszczynie po raz trzeci odbyła się Gala Wolontariatu, połączona z Koncertem Charytatywnym.


- W ludziach jest dobro i zło. Zło jest widoczne, bo jest bardziej krzykliwe, a dobro jest ciche. Dlatego staramy się je pokazać, wyróżnić pracę wolontariuszy, zachęcić innych do takiej aktywności – mówi pomysłodawczyni gali, Marcelina Leki. 1 grudnia specjalnymi statuetkami uhonorowano 15 wolontariuszy z powiatu pszczyńskiego.
Gala Wolontariatu w Pszczynie połączona była z Koncertem Charytatywnym, podczas którego zbierano środki na remont elewacji Domu Pomocy Społecznej dla Chorych w Pszczynie, prowadzony przez siostry boromeuszki. Udało się zebrać 7 314,10 zł (z biletów-cegiełek, ze sprzedaży przedmiotów, wykonywanych w ramach terapii zajęciowej czy z ofiar do puszek). W trakcie koncertu wystąpił mim Ireneusz Krosny.


Wyróżnieni wolontariusze:

Ewa Kołodziejczyk i Krystian Latko - przyczynili się czynnie do powstania Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kiedy tworzyli stowarzyszenie spodziewali się setki studentów, obecnie jest ich prawie 350-ciu, i wszyscy regularnie uczestniczą w zajęciach odbywających się w 34 grupach.

Dr Marian Małecki – historyk, od wielu lat prowadzi edukację historyczną w ramach działalności Pro Memoria Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939. Jest on pomysłodawcą Muzeum Dziejów Militarnych Śląska, które powstaje w Domu Ogrodnika.

Sławomir Pastuszka – opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie. Nekropolia, jest regularnie porządkowana. W ciągu ostatnich pięciu lat udało się odnowić ponad 170 nagrobków. Sławomir Pastuszka jako opiekun wykonał kompletną inwentaryzację nagrobków, podczas której spisano ponad 400 nazwisk pochowanych.

Rafał Kajca jest przedstawicielem Pszczyńskiej Grupy Motocyklowej, która od dwóch lat organizuje akcję Motoserce – motocykliści dzieciom. To jedna z największych motocyklowych imprez na Śląsku. Podczas Motoserca motocykliści oddają krew, w tym roku udało się zebrać ponad 50 litrów.

Dorota Szklanny zajmuje się wolontariatem wraz z uczniami gimnazjum nr 1 w Pszczynie. Prowadzi kwesty przy parafii Wszystkich Świętych.

Edyta Jończy udziela się jako wolontariuszka w Centrum Wsparcia Dzieci i Rodziny „Przystań. Pani Edyta pomaga w nauce podopiecznym rodzin zastępczych jak i wychowankom placówki.

Zenobia Wrońska – od dwóch lat co tydzień odwiedza Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny w pszczyńskim szpitalu. Pomaga chorym rozmawiając z nimi, pociesza ich, przytula, częstuje swoimi domowymi wypiekami. Pomaga również w załatwieniu niezbędnych lekarstw.

Edwarda Giel – Wolontariuszką Domu Pomocy Społecznej jest od niedawna, już zjednała sobie serca i zaufanie Pani Zofii, która do tej pory była osobą zamkniętą w sobie, wycofaną i niedostępną. Dzięki pani Edzi Zofia znów się uśmiecha, ma chęć do życia i wyczekuje kolejnego spotkania ze swoją przyjaciółką.

Henryk Kowalczyk – od wielu lat pomaga Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – „Kulejącym Aniołom” . Pan Henryk od wielu lat organizuje koncerty Musica Sacra w Kościele Ewangelickim , z których dochód przeznaczony jest na budowę domu Kulejących Aniołów w Pszczynie.

Maria Podemska - wieloletnia wolontariuszka Hospicjum św. Ojca Pio. Jako pielęgniarka posługuje u chorych już od dwunastu lat. Była więc obecna niemal od początku działalności hospicjum i wraz z innymi osobami tworzyła je. Zawsze szczera i ciepła, bez wahania niesie pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna

Justyna Lazarek – uczennica LO Chrobrego. Bezinteresownie zaangażowana w organizację festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna oraz innych imprez kulturalnych, m.in. ubiegłorocznego koncertu Pszczyńska Folk Regeneracja

Józef Ryguła – pomaga dzieciom na Ukrainie, organizuje kolonie, obozy. Jako prezes Komitetu Pomocy w ciągu 22 lat zorganizował 40 pielgrzymek na wschód celem poznania Kultury Kresowego Dziedzictwa Narodowego. Pan Józef organizuje również zbiórki darów dla Polaków mieszkających za granicą, głownie na wschodzie. Zajmuje się także transportem darów.

Tomasz Wyrobek – członek OSP w Ćwiklicach już ponad 15 lat. Obecnie jest jej prezesem. Pomaga innym nie tylko ratując ich mienia, ale często życie. Swój wolny czas poświęca działaniom z młodzieżą przygotowując ich do funkcji strażaka ochotnika.

Dawid Wuzik - główny organizator pięciu edycji pszczyńskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki jego zaangażowaniu udało się pozyskać sponsorów, Dawid był również koordynatorem pracy wolontariuszy. W sztabie, któremu szefował udało się zebrać łącznie w ciągu pięciu edycji ponad 100 tysięcy złotych

Zdjęcia i noty o wolontariuszach - UM Pszczyna

pako

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Gorzołka jest dobro!
Gorzołka jest dobro!
Pawłowice: Inicjatywa należy młodych
Pawłowice: Inicjatywa należy młodych
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18