Dobre zarobki przy wydobyciu gazu łupkowego?

25.10.2011, 10:00

Kraj

Rodzi się nowa branża, która może wkrótce zatrudnić nawet 100 tys. osób. Firmy pracujące przy poszukiwaniach gazu niekonwencjonalnego płacą fachowcom fortunę, inwestują w sprzęt i zatrudniają na potęgę.Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, początki łupkowego boomu widać gołym okiem już teraz. Magdalena Pachocka, rzeczniczka Geofizyki Kraków, firmy wykonującej badania sejsmiczne niezbędne do eksploatacji złoża, przyznaje, że w porównaniu z 2009 r. w ubiegłym roku liczba zamówień na ich usługi wzrosła o 80 proc. W 2011 o kolejne 50 proc.

Zatrudnienie wystrzeliło jak z procy. – Dotyczy to zwłaszcza pracowników przyjmowanych na czas realizacji poszczególnych kontraktów, rekrutowanych w dużej części ze społeczności lokalnych, z terenu, na którym wykonywane są prace. W roku 2010 odnotowano blisko 90-proc. wzrost średniorocznego zatrudnienia takich osób. Oznacza to, że w ubiegłym roku mogliśmy – choćby okresowo – dać pracę kilkuset osobom więcej niż w roku poprzednim – mówi Pachocka. Dodaje, że po dziewięciu miesiącach tego roku zatrudnienie w tej grupie wzrosło o kolejne kilkanaście procent. Podobnie jest w Geofizyce Toruń.


Z kolei Nafta Piła, która prowadzi wiercenia dla wielu firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce, ściąga z całego świata swój sprzęt i ekipy, bo w kraju można zarabiać więcej i łatwiej. – Zmieniliśmy strategię – przyznaje Henryk Dytko, prezes Nafty Piła. To w Polsce jest teraz eldorado, a nie w Indiach czy Egipcie.

Biznes kręci się tak szybko, że spółka Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik przygotowuje się do produkcji polskich wiertni do eksploatacji złóż łupkowych.

Do kraju wraca coraz więcej speców od wierceń. – W ostatnich miesiącach widać to bardzo wyraźnie – mówi Sławomir Szczur, managing director w firmie W&BS Rozwiązania Personalne. Trudno się dziwić – w kraju czekają na nich znakomite pensje. Dla najlepszych rzędu 40 tys. zł miesięcznie.
- Rodzi się kolejna branża. Jeśli wydobywanie gazu łupkowego będzie opłacalne, powstanie zupełnie nowy przemysł – mówi Piotr Woźniak, przewodniczący rady Europejskiej Agencji Energetycznej ACER.

Na razie trudno precyzyjnie powiedzieć, ile osób może znaleźć zatrudnienie przy poszukiwaniu, a potem ewentualnej eksploatacji złóż gazu łupkowego. Z danych firm wydobywających gaz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wynika, że średnio przy jednym wierceniu pracuje od 30 do 35 osób.

– Docelowo miejsc, w których będą prowadzone odwierty, będzie około tysiąca – mówi Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.

A to oznacza, że bezpośrednio przy wydobyciu gazu może pracować 30 – 35 tys. ludzi. Do tego dochodzi obsługa – od gastronomii i zaplecza hotelarskiego po specjalistyczne badania środowiskowe, które należy wykonać dla każdego odwiertu. – Z informacji, jakie uzyskałem od ekspertów w USA i Kanadzie, wynika, że w otoczeniu tego przemysłu powstaje dwa razy więcej miejsc pracy niż w nim samym – dodaje Poprawa. To oznacza, że nowa branża może dać zatrudnienie około 100 tys. osób.


agw

T G+ F

Zobacz także

Kierowco, noga z gazu!
Kierowco, noga z gazu!
Wybuch gazu
Wybuch gazu
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18