Do szkoły czas!

29.08.2006, 14:13

Pszczyna, powiat

Minister edukacji przełożył termin rozpoczęcia roku szkolnego z 1 na 4 września, ale i tak dzień ten zbliża się nieubłagalnie.


- 30 czerwca ogłoszono listę uczniów przyjętych do szkół powiatu, potem rozpoczął się nabór uzupełniający – mówi Celina Janosz, inspektor w wydziale oświaty pszczyńskiego starostwa. - Pomiędzy szkołami ruch danych trwał do 28 sierpnia. Najwięcej zmian zaszło w szkołach przeznaczonych dla dorosłych, tam wszystko zaczęło się kształtować dopiero przed końcem ostatecznego terminu – dodaje.Szkoły przygotowały szeroką ofertę edukacyjną, by przyciągnąć i zachęcić jak największą ilość młodzieży. Niestety nie na wszystkie kierunki zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów. - Zdarzyło nam się zlikwidować klasy, na które nie było chętnych. Nieliczni z tych klas zostali przeniesieni na inny profil – mówi Celina Janosz. - Częściej jednak połączyliśmy dwa oddziały, tak by powstała jedna klasa. W tym roku stało się tak m.in. w ZSE, ZSR, czy też w ZSE – dodaje. Nie oznacza to bynajmniej, że szkoły zawodowe ciszą się mniejszą popularnością, gdyż np. w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 1 udało się utworzyć pojedyncze oddziały zawodowe, takie jak fryzjer czy mechanik pojazdów samochodowych.

Celina Janosz przyznaje, że te braki to wynik mniejszeJ liczby uczniów, spowodowanej niżem demograficznym. - W zeszłym roku też musieliśmy łączyć klasy, ale młodzieży było zdecydowanie więcej – podsumowuje. Stan ten na szczęście nie spowoduje zwolnień w kadrze nauczycielskiej. – Tworzymy oddziały łączone po to, by zatrzymać u siebie nauczycieli – mówi inspektor Janosz. Przyszłym uczniom pozostaje więc już tylko czekać na nowy rok szkolny i cieszyć się ostatnimi dniami wakacji.

Ewelina Załucka, Gazeta Pszczyńska”

soj

T G+ F

Zobacz także

Czas na majówkę!
Czas na majówkę!
Dożynek czas
Dożynek czas
Śladami pszczyńskich Żydów... miniprzewodnik po mieście
Śladami pszczyńskich Żydów... miniprzewodnik po mieście
Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej
Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18