Dni Zdrowia o sercu

23.04.2008, 12:33

Gilowice

Po raz czwarty w gilowickim liceum odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu. Tym razem pod hasłem „Serce masz tylko jedno – profilaktyka i zwalczanie chorób serca”.


Dni Zdrowia organizowane są zawsze w kwietniu. Na konferencji poruszane są tematy zdrowego trybu życia i profilaktyki zdrowotnej.
- Hołdując maksymie „w zdrowym ciele zdrowy duch” staramy się, aby profilaktyka zdrowotna w naszej szkole zajmowała szczególne miejsce, bowiem tylko szeroka wiedza na tematy zdrowotne umożliwi młodzieży dokonywanie właściwych wyborów dotyczących ich zdrowia i życia – ideę wykładów tłumaczy Katarzyna Kaczmarczyk, pedagog szkolny w gilowickim liceum.

Było już o problemach zdrowotnych wieku młodzieńczego, transplantologii i wczesnej prewencji nowotworów. W tym roku prelekcje dotyczyły serca. Na zaproszenie liceum odpowiedział przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior. Jego współpracownicy, dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, mgr Ewa Molka, dr n. med. Mariusz Skowerski i dr n. med. Wojciech Rychli, przygotowali cykl wykładów na temat profilaktyki chorób serca. Dotyczyły chorób układu krążenia, czynników, które doprowadzają do schorzeń oraz szeroko pojętej profilaktyki, której celem jest wydłużenie i poprawienie jakości życia. Wykładowcy uczyli, jak skutecznie modyfikować złe zachowania zdrowotne i obniżyć ryzyko zachorowań na choroby serca.

Odbył się też pokaz metod pierwszej pomocy, które stosuje się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. - Była to najciekawsza z konferencji, które do tej pory odbyły się w szkole. Najbardziej przydatny jest dla nas pokaz z udzielania pierwszej pomocy - Monika i Edyta, uczennice z III klasy tutejszego LO przyznają, że niestety, nie wszystko było dla nich i ich rówieśników zrozumiałe, bo poziom prelekcji sięgał tych, które odbywają się na studiach medycznych.

W ramach Dni Zdrowia, 23 kwietnia, została przeprowadzona na terenie szkoły również akcja krwiodawstwa i badania dla dziewcząt z zakresu profilaktyki raka piersi.

agw

T G+ F

1

1

Zobacz także

Dzień Promocji Zdrowia
Dzień Promocji Zdrowia
Dni Zdrowia - o sercu
Dni Zdrowia - o sercu
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18