Decyzja zapadła, ale do hermetyzacji droga daleka

Pszczyna26.11.2018, 11:26

Ponad dwa lata trwało postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, która ma ograniczyć odór pochodzący z zakładu Kompost Wrona.

Postępowanie toczyło się od  lutego 2016 r. Pierwotnie decyzja zapadła w czerwcu 2017 r., ale mieszkańcy się od niej odwołali do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Inwestycja ma być krokiem w stronę pełnej hermetyzacji zakładu Ryszarda Wrony, produkującego podłoża pod uprawę pieczarek. Mieszkańcy Polnych Domów oraz sołectwa Jankowice od lat skarżą się na smród pochodzący z zakładu, który ma wpływać również szkodliwie na zdrowie. Dodatkowo warunki obniżają wartość znajdujących się w pobliżu nieruchomości.

Inwestycja miałaby zredukować odór z zakładu o 95%. W ramach prac ma zostać m.in. zbudowana hala do przygotowania i przeładunków masy kompostowej, dwa zbiorniki do gromadzenia ścieków technologicznych, przeprowadzona adaptacja dwóch tuneli kompostowania dla potrzeb magazynowania pomiotu kurzego, zmodernizowany istniejący tunel magazynowania pomiotu oraz zainstalowana płuczka kwasowa, a istniejący zbiornik ścieków technologicznych ma zostać zaadaptowany do funkcji filtra biologicznego do usuwania amoniaku i substancji zapachowych z powietrza procesowego i wentylacyjnego, odprowadzanego z zespołów tuneli kompostowych.

Mieszkańcy obawiali się również, że przebudowa zwiększy produkcję i jej szkodliwe skutki uboczne. W końcowej decyzji inwestor został jednak zobowiązany do przeprowadzenia analizy porealizacyjnej, która wykaże czy cel, czyli hermetyzacja zakładu, został osiągnięty.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie oznacza, że odór w najbliższym czasie zniknie. Ryszard Wrona nie chciał rozmawiać na temat inwestycji, ani terminu, w którym mogłaby być ona zrealizowana. Jak dowiedzieliśmy się w Kompost Wrona, postępowanie administracje jest w toku, dlatego nie wiadomo, czy i kiedy nastąpi realizacja inwestycji. Kompost Wrona przypomina, że sama przebudowana ma służyć jedynie okolicznym mieszkańcom, a nie rozwojowi zakładu. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest jednym z etapów w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

man

T G+ F

Zobacz także

Wrona rozmawia z antywroną
Wrona rozmawia z antywroną
Czy w końcu przestanie śmierdzieć?
Czy w końcu przestanie śmierdzieć?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

AAA 2018-11-30 godz. 07:28
chrobrek a jak z Twoim truciem? Łatwo osądzasz.Ponoć śmieci palisz w piecu.
arco 2018-11-27 godz. 09:58
Pragnę przypomnieć,że w 2006 roku podobna inwestycja miała miejsce.W Gazecie Pszczyńskiej (29.08.2006) wywiad z właścicielem,który mówi: # nie ma na świecie kompostowni,w której udałoby się całkowicie zlikwidować uciążliwe zapachy.Ale w porównaniu z tym,jak było kilkanaście lat temu,teraz wyeliminowaliśmy je o 90%.Ta inwestycja kosztowała mnie 3mln 200tyś.zł#. Historia lubi się powtarzać.
chrobrek 2018-11-26 godz. 15:57
Ponad 30 lat trucia ! Największy zawód sprawił były wieloletni starosta SADZA ! Mimo publicznych deklaracji wydał pozwolenie na emisję gazów , co było podstawą dalszego trucia. Jedyną pociechą jest to ,że odory sięgają też Sadzę i jego rodzinę.Panie Pawle , krzywda wyrządzona ludziom będzie pana prześladować do końca życia !
DDD 2018-11-26 godz. 15:48
To już nawet nie jest śmieszne w tym "państwie prawa".
EME 2018-11-26 godz. 12:50
Dziś do nie smród od Wrony jest problemem. Dziś problemem, jest brak nowych zakładów, rozbudowa obecnych, zwiększanie wynagrodzeń pracowników. Pszczyna upada. Dodatkowo sąsiedzi nas trują paląc śmieci i inny syf w swoich piecach. Ludzie nie mają pieniędzy by przejść na gaz czy kupować lepszy opał. Zamknijmy wszystkie zakłady w okolicy to będzie nam lepiej o ile wcześniej na raka nie zejdziemy z tego świata.
Burakiewicz 2018-11-26 godz. 12:08
Niekończący się taniec pingwina na szkle ... ;(
treść:
autor:

SQL: 18