Szpital Powiatowy w Pszczynie / fot. powiat

Co ze Szpitalem Powiatowym w Pszczynie? Debata radnych gmin i powiatu

Pszczyna26.09.2019, 13:57

8 października odbędzie się debata na temat partycypacji w kosztach utrzymania pszczyńskiego szpitala. Na spotkanie zarząd pszczyńskiego powiatu zaprosił ponad 150 radnych z ośmiu gmin oraz radnych powiatowych.

4 września powiat pszczyński poprosił osiem gmin (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Suszec, Pawłowice, Kobiór oraz Czechowice-Dziedzice i Bestwina o przystąpienie do samorządowej spółki i stałe wsparcie w prowadzeniu bieżącej działalności szpitala, na którą nie wystarczają środki z kontraktu NFZ. 

- Od wielu tygodni rozmawiamy z włodarzami i radnymi. Przedstawiamy, jak wygląda sytuacja szpitala i wskazujemy, że jeden samorząd, przy brakującej kwocie ok. 6 mln zł na finansowanie leczenia w szpitalu oraz przy konieczności ponoszenia wielomilionowych nakładów na remonty budynku oraz zakupy sprzętu, nie jest w stanie tego udźwignąć. Natomiast dziewięć samorządów jest sobie w stanie poradzić ze sfinansowaniem braków wynikających z niedoszacowania procedur NFZ - mówi starosta pszczyńska, Barbara Bandoła.

Propozycja powiatu opiera się na możliwościach budżetu każdej z gmin i jest uzależniona od wielkości dochodów w 2019 roku. Większość udziałów i zobowiązań pozostanie po stronie powiatu pszczyńskiego. - Zadaniem powiatu jest prowadzenie szpitala, ale finansowanie procedur medycznych to zadanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Tutaj pojawia się luka w finansowaniu. Szukamy sojuszników w gminach, bo tylko posiadanie dobrze funkcjonującego szpitala na terenie powiatu pozwoli zapewnić dostęp do najważniejszych procedur medycznych naszym mieszkańcom - dodaje starosta.

Kolejnym krokiem są rozmowy z radnymi. - Zaprosiliśmy wszystkich radnych ośmiu gmin oraz radnych powiatowych na debatę samorządową poświęconą przyszłości pszczyńskiego szpitala. Zaproszenie otrzymali również włodarze. Chcemy omówić złożoną przez powiat propozycję. Liczymy na obecność wszystkich samorządowców, ponieważ temat jest bardzo ważny i dotyka najbardziej podstawowych potrzeb mieszkańców - bezpieczeństwa i ochrony zdrowia - dodaje Barbara Bandoła.

Samorządowa debata na temat przyszłości pszczyńskiego szpitala odbędzie się w sali sesyjnej pszczyńskiego Starostwa Powiatowego we wtorek, 8 października. Początek o godz. 15.00.

(źródło: powiat)

ar

T G+ F

Zobacz także

"Pasja, profesja, powołanie" - 7. Powiatowy Tydzień Kariery w Pszczynie
Od poniedziałku rusza Powiatowy Tydzień Kariery
Od poniedziałku rusza Powiatowy Tydzień Kariery
Dziś Maraton Fitness z POSiR-em. Będzie też strefa malucha
Dziś Maraton Fitness z POSiR-em. Będzie też strefa malucha
Normy znowu przekroczone. II poziom alarmu smogowego dla woj. śląskiego
Normy znowu przekroczone. II poziom alarmu smogowego dla woj. śląskiego
Sygnalizacja świetlna na ul. Cieszyńskiej już od czwartku 21 listopada
Sygnalizacja świetlna na ul. Cieszyńskiej już od czwartku 21 listopada
Spektakl "W pracowni św. Mikołaja" i spotkanie z Mikołajem w Goczałkowickim GOKu
Spektakl "W pracowni św. Mikołaja" i spotkanie z Mikołajem w Goczałkowickim GOKu

Komentarze:

pacjent 2019-09-27 godz. 12:40
Na sprawę spojrzałem inaczej jak kilka milionów zł z pieniędzy powiatu zostało przeznaczonych na dokumentacje i audyt szpitala po przejęciu od Dializy.
Arek 2019-09-27 godz. 08:30
Czyli państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.Samorządy muszą to robić.Straszne.
treść:
autor:

SQL: 18