Dawcy ciągle pilnie potrzebni

09.08.2012, 09:51

Powiat, Pszczyna

Choroba nie ma wakacji, a letnie miesiące to trudny czas dla banków krwi. Wzmożona liczba podróżujących to więcej wypadków na drogach. Regionalne Centra Krwiodawstwa oraz oddziały terenowe apelują: jeśli nie ma przeciwwskazań, oddaj krew.- Uruchomiliśmy nawet sms-ową akcję. Wysyłamy informacje do naszych honorowych krwiodawców, by oddawali krew. I jest odzew - Halina Gawrońska-Gepfert, kierownik oddziału terenowego RCKiK w Pszczynie przyznaje, że maleją zapasy krwi, choć w pszczyńskim oddziale niedobory są mniejsze niż w regionalnym centrum. Taki problem jest co roku w wakacje. Od stycznia br. pszczyński oddział pobrał już 6 tys. donacji krwi. - Jest nieznaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ale potrzeby są ogromne – Gawrońska-Gepfert zauważa, że najmniej dawców zgłasza się z 0-, A- i AB-, ale potrzebna jest krew każdej grupy i w każdej ilości.

Można oddać ją w pszczyńskim oddziale: ul. ks. bpa Bednorza 12 (osiedle Siedlice), 43-200 Pszczyna, tel. 32 212 80 44. Po regionie jeździ też ambulans przystosowany do takich akcji. Najbliższa już podczas Dni Pszczyny, 18 sierpnia, na pszczyńskim rynku, w godz. 10.00 – 14.00. Ambulans pojawi się też 10 sierpnia na KWK Budryk, a 24 sierpnia na KWK Pniówek. 31 sierpnia krew będą pobierać w Woli, w Centrum Kultury. Na wyjazdach pobór trwa od 8.00 do 11.00.

Aby oddać krew trzeba:
- być osobą pełnoletnią w wieku od 18 do 65 lat –posiadać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęcie zawierający nr PESEL,
- ważyć więcej niż 53 kg,
- być zdrowym (przyjmowanie leków nie pozwala na oddawanie krwi, wyjątkiem są leki antykoncepcyjne),

Po oddaniu krwi wydawany jest ekwiwalent (zestaw czekolad i baton), zwrot kosztów podróży. Osoby pracujące po oddaniu krwi mogą otrzymać zwolnienie, jeśli jednak po badaniu okaże się, że nie mogą być dawcami dostaną zwolnienie na czas przebywania w centrum.
Chętni będą mogli również bezpłatnie zbadać, czy mogą być dawcami szpiku kostnego.

agw

T G+ F

Zobacz także

Potrzebni teatrowi
Potrzebni teatrowi
Potrzebni wolontariusze
Potrzebni wolontariusze
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18