Darmowy punkt oparcia

06.09.2011, 10:46

Suszec

Do maja przyszłego roku w gminie działa Punkt Poradnictwa Otwartego. Dla każdego, kto potrzebuje porady prawnej i obywatelskiej. Bezpłatnie.


Jaworzańska Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. jest liderem realizowanego od 2009 r. projektu „Świadczenie poradnictwa prawnego i obywatelskiego sposobem na wzmocnienie struktur administracji publicznej”, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w Katowicach. Idea jest taka, żeby pomóc ludziom czy instytucjom, które z powodów finansowych nie mają możliwości skorzystania z profesjonalnych porad. Do projekty wytypowano 18 miast i powiatów, wśród których znalazł się też powiat pszczyński. - Głównymi przesłankami były informacje z urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej itp., gdzie mieszkańcy nie mają dostępu do bezpłatnego poradnictwa. O wyborze suszeckiej siedziby zadecydowały względy lokalizacyjne, z Suszca jest najbliżej do Pszczyny czy Pawłowic, a poza tym tutaj udało się wynająć lokal na potrzeby PPO – Patrycja Drobniak, z ARL, koordynatorka projektu nie ukrywa, że uruchomienie projektu poprzedzone było obawami.

Kolejne miesiące pracy ekspertów pokazują jednak, jak duża jest potrzeba kontaktu z osobami, które wskażą kierunek w gąszczu niezrozumiałych przepisów prawnych. Średnio miesięcznie do suszeckiego PPO zagląda jakieś 50 osób. - Udzielane są porady prawne głównie w sprawach rodzinnych, spadkowych. Dużo jest też spraw konsumenckich, zapytań o ubezpieczenia czy świadczenia socjalne, zdarzają się sprawy rozwodowe. Ale trzeba pamiętać, że nasi prawnicy nie reprezentują stron w sprawie, ale udzielają porad, gdzie zwrócić się z daną sprawą, do jakiego sądu, pomagają formułować pisma, oceniają szanse klienta w danej sprawie – Patrycja Drobniak dodaje, że suszecki punkt nie prowadzi zapisów. Przychodzi każdy, kto potrzebuje porady, która może dotyczyć też m.in. spraw mieszkaniowych, zatrudnienia i bezrobocia, niepełnosprawności, a nawet imigracji i repatriacji. Eksperci odpowiedzą na większość zagadnień, które pomogą podnieść obywatelską i prawną świadomość.

Projekt nie nakłada ograniczeń w częstotliwości wizyt. Jeśli ktoś ma potrzebę powtórnej wizyty, a zmieści się w wyznaczonym harmonogramie, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystał powtórnie z porady prawnika. Ważne, by jak najpełniej przedstawić swój problem, dlatego dobrze wziąć potrzebne i związane ze sprawą dokumenty. Jak informują organizatorzy, oferta doradcza PPO nie obejmuje pisemnego sporządzania pozwów, prywatnych aktów oskarżenia, apelacji, zażaleń, odpowiedzi na pozew, skarg konstytucyjnych oraz skarg do Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz organów Unii Europejskiej.

Projekt potrwa do maja 2012 roku. O tym, że był potrzebny, świadczą sygnały od samych zainteresowanych, którzy dziękują za skuteczną pomoc. Czy będzie kolejna edycja? - Jeśli tylko ogłoszony zostanie konkurs i znajdą się unijne środki na dofinansowanie, na pewno weźmiemy w nim udział. Już teraz wiemy, że w następnej edycji w jednym powiecie musiałyby istnieć dwa punkty, nie jeden – mówi Patrycja Drobniak.

(źródło: Gazeta Pszczyńska” nr 17 z 6 września 2011 r. Od dziś w sprzedaży)

agw

T G+ F

Zobacz także

Pozyskaj dotację unijną: mobilny punkt informacyjny 23 października w Pszczynie
Pozyskaj dotację unijną: mobilny punkt informacyjny 23 października w Pszczynie
W goczałkowickim parku jest darmowy internet
W goczałkowickim parku jest darmowy internet
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18