Darmowe przejazdy tylko na papierze?

Pszczyna29.03.2019, 09:10

Od marca w dni, kiedy smog będzie wyjątkowo dokuczliwy, komunikacja publiczna w gminie ma być bezpłatna. Jak to może wyglądać w praktyce?

Przejazdy mają być bezpłatne, kiedy wydane zostanie powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania 200 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze obejmującym gminę Pszczyna. Jak informuje rzecznik Urzędu Miejskiego, inicjatorem takiego rozwiązania jest burmistrz Dariusz Skrobol. - Zniżki mają zachęcić do korzystania z komunikacji zbiorowej. Jednocześnie każde ograniczenie ruchu samochodów ogranicza emisję pyłów – przyznaje Piotr Łapa.

Zarządzenie w tej sprawie obowiązuje od 1 marca, także w trakcie kolejnych sezonów grzewczych. Darmowy przejazd będzie uzależniony od powiadomień o prognozie jakości powietrza Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Przeglądamy komunikaty dostępne na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Okazuje się, że ostatnie takie powiadomienie dla powiatu pszczyńskiego wydano na dzień 19 grudnia 2018 r. I było to jednocześnie jedyne powiadomienie o przekroczeniu poziomu 200 μg/m3 stężenia dobowego PM10 w tym sezonie grzewczym. Inaczej mówiąc, gdyby rozporządzenie burmistrza obowiązywało wcześniej, minionej zimy tylko jednego dnia obowiązywałaby darmowa komunikacja publiczna z powodu smogu w gminie Pszczyna.

Pytamy w ratuszu, dlaczego przyjęto akurat taką wartość poziomu stężenia dobowego? - Zgodnie z Programem ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji, przyjętym uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego nr V/47/5/2017 przy ogłoszeniu alarmu smogowego (kiedy poziom stężenia dobowego PM10 wynosi 200 μg/m3) jako podejmowane środki operacyjne wskazane zostało wprowadzenie darmowej komunikacji publicznej – odpowiada P. Łapa.

Organizacje ekologiczne, w tym m.in. Polski Alarm Smogowy apelowały już do Ministerstwa Środowiska o obniżenie progów ostrzegania społeczeństwa. Twierdzą, że te obowiązujące są zbyt wysokie. W Polsce próg poziomu informowania wynosi 200 μg/m3. Po jego przekroczeniu w Pszczynie ma obowiązywać darmowa komunikacja. Dla przykładu w Belgii, Norwegii czy Francji próg informowania wynosi 50 μg/m3!

Ogłoszenia o bezpłatnych przejazdach mają być publikowane na stronach internetowych pszczyna.pl oraz pkg.pszczyna.pl po opublikowaniu komunikatu o alarmie smogowym. Urząd Miejski szacuje, że jeden dzień wprowadzenia darmowych przejazdów będzie kosztował ok. 550 zł. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów nie będą obejmowały osób posiadających bilety miesięczne i okresowe (nie przysługuje im zwrot należności z tytułu bezpłatnych przejazdów).

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
System dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi życie pasażerom komunikacji powiatowej
Zmiana trasy linii D
Zmiana trasy linii D
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Policyjna akcja "Prędkość"
Policyjna akcja "Prędkość"
POLEKU, czyli slow life po naszymu
POLEKU, czyli slow life po naszymu
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony

Komentarze:

XXX 2019-04-02 godz. 16:01
Podobnie sprawa się ma ze zniżkami 50% dla uczniów. Syn, uczeń szkoły podstawowej, ostatnio pytał o taką na trasie Pszczyna-Pawłowice i w odpowiedzi usłyszał, że zniżka jest, ale TYLKO DLA STUDENTÓW...
mieszkaniec 2019-03-29 godz. 10:04
Czyli jak zwykle. Polansowaliśmy się. I zdjęcie sobie można było zrobić. I przypomnieć, jakim się jest kochanym burmistrzem.
treść:
autor:

SQL: 20