Zespół Regionalny

Dąb „Aleksander” na 60-lecie zespołu "Pszczyna"

Pszczyna13.06.2020, 08:33

Zespół Regionalny „Pszczyna” obchodzi jubileusz 60-lecia działalności. Przez ten czas utrwala unikatowy i różnorodny charakter muzyki ludowej ziemi pszczyńskiej, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Zespół Regionalny „Pszczyna” został założony w 1960 roku przez Aleksandra Spyrę. Utalentowany muzyk, plastyk i folklorysta odwzorowuje wszelkie niuanse kultury ludowej ziemi pszczyńskiej, jej zwyczaje i obrzędy w pieśniach i tańcach zespołu regionalnego.

- Obecna sytuacja uniemożliwiła nam zorganizowanie naszego święta. Ograniczymy się tylko do uczestnictwa we mszy świętej w intencji obecnych i byłych członków zespołu, która odprawiona zostanie 20 czerwca o godz. 8.00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie - mówi Grzegorz Cempura, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.

Po uroczystej mszy świętej w parku pszczyńskim zostanie posadzony dąb „Aleksander” upamiętniający Aleksandra Spyrę, założyciela zespołu oraz twórcę skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”.

Z okazji jubileuszu Aleksander Spyra opracował publikację „Płyty się kręcą, kręci się też Zespół Regionalny „Pszczyna” od 60 lat”, w której opisuje pokaźny dorobek pszczyńskiego zespołu.

W skład Zespołu Regionalnego „Pszczyna” wchodzi grupa taneczna, kapela i chórek. Od początku działalności tworzyło go niemal 180 osób. Repertuar aż do dziś skupia się wokół pszczyńskich pieśni ludowych, zwyczajów, obrzędów oraz zapomnianych tańców i zabaw.

(źródło: powiat)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Uczczono 60-lecie zespołu
Uczczono 60-lecie zespołu "Pszczyna"
60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach
60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18